Uczestnicy Podlaskiej AgroLigi 2013

cze 7, 2013 | Agroliga

Przedstawiamy gospodarstwa i firmy uczestniczące w wojewódzkim konkursie Podlaska Agroliga 2013

 

KATEGORIA ROLNICY

Kobieta sukcesu

Stadnina Koni w Żarnowie, Agnieszka Winkler, Żarnowo Pierwsze, gm. Augustów, pow. augustowski,

W gospodarstwie pani Agnieszki goście są najważniejsi.
Stadnina koni w Żarnowie powstała w 1993 roku, razem z nią rozpoczęto prowadzenie agroturystyki. Obecnie do dyspozycji gości oddanych jest 5 pokoi: 2-, 3- i 5-osobowych (łącznie dla 20 osób) oraz 3 łazienki. Goście mogą liczyć na całodzienne, domowe wyżywienie. Do gospodarstwa przyjeżdżają wszyscy – ci co nigdy nie siedzieli na koniu, jak również ci, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności. W gospodarstwie utrzymuje się 30 koni. Na terenie stadniny znajdują się dwa place maneżowe do nauki jazdy konnej, minicross, boisko do gry w siatkówkę, altana z ogniskiem i grilem, mini park linowy, stół do ping-ponga, plac zabaw. W gospodarstwie organizowane są turnusy dla dzieci i młodzieży, jak również dla osób dorosłych. Oprócz zajęć z końmi organizowane są gry terenowe, strzelanie z łuków, ogniska, nocne marsze na orientację oraz wycieczki do Wilna, spływy kajakowe lub inne sporty wodne na pobliskich jeziorach.

Bożena Karp

Produkcja bydła mięsnego w gospodarstwie konwencjonalnym

Grażyna, Jan i Dariusz Brzozowscy, Budlewo, gm. Wyszki, pow. bielski

O produkcji bydła mięsnego zadecydowały względy ekonomiczne i małe nakłady pracy.
Państwo Brzozowscy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 125 ha, w tym użytki rolne stanowią prawie 100 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji bydła mięsnego rasy Limousine. Obecnie utrzymuje się 60 krów mamek. Krowy wraz z cielętami utrzymywane są w oborze na płytkiej ściółce. Mają one możliwość korzystania z całorocznego wybiegu. Krowy przed wycieleniem i jałówki cielne przebywają w innej oborze na głębokiej ściółce. Budynki spełniają wymagania dotyczące dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska. W 2012 wysłano na eksport 40 sztuk buhajków oraz sprzedano 10 sztuk jałówek do dalszego chowu i 5 buhajów do rozrodu. W kolejnych latach planowany jest wzrost stada podstawowego do 80 sztuk.
Produkcja roślinna w gospodarstwie dostosowana jest do potrzeb produkcji zwierzęcej. Podstawowymi paszami w żywieniu są sianokiszonka z trawy podsuszonej, kiszonka z kukurydzy, siano oraz pasze treściwe produkcji własnej i z zakupu. Latem podstawową paszą jest zielonka.
Gospodarze są ludźmi otwartymi na wszelkie nowości, pracowitymi i gościnnymi. Chętnie dzielą się swoją wiedzą i zdobytymi doświadczeniami z innymi.
Mają jednego syna Dariusza, absolwenta SGGW w Warszawie.

Piotr Gerej

Łączą tradycję z jakością

Anna i Witalis Jakoniuk, Gradoczno, gm. Narew, powiat hajnowski

Anna i Witalis Jakoniuk od 17 lat prowadzą gospodarstwo ogrodnicze o powierzchni 1,65 ha. Uprawiają tradycyjne odmiany pomidorów Julia, Karmina, Orama, Meriade, ogórka -– Śremski i sałaty. Produkcja warzyw prowadzona jest tradycyjnie, na gruncie nawożonym wyłącznie obornikiem. Powierzchnia szklarni to 1000 m², a tuneli foliowych 2400 m², ogrzewanych centralnie, zaopatrzonych w systemem nawadniania. Państwo Jakoniuk wysadzają w roku 11 tys. krzaków pomidorów, 600-700 krzaków ogórka, 6 tys. główek sałaty. Plony sprzedawane są na miejskim targowisku w Hajnówce. Wysoka jakość i niepowtarzalny smak sprawiły, że nie mają problemów ze zbytem produktów.
Uprawie warzyw towarzyszy uprawa kwiatów z rozsady, między innymi chryzantem. To wielka pasja gospodarza.
Gospodarstwo korzystało z funduszy unijnych. Pozyskane środki przeznaczano na budowę i modernizację szklarni.
Gospodarstwo wielokrotnie zostało wyróżnione w konkursach między innymi: „Najpiękniejsza posesja”, wyróżnienie podczas dożynek gminnych.

Agnieszka Kościuczuk

Najlepsi z najlepszych

Maria Biedrzycka-Kałęka i Grzegorz Kałęka, Brzozowo, gm. Kolno, pow. kolneński

Grzegorz Kałęka wspólnie z żoną Marią prowadzą gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka wysokiej jakości. Powierzchnia gospodarstwa wynosi ponad 40 ha. Produkcja roślinna i struktura zasiewów podporządkowana jest pod potrzeby żywieniowe zwierząt. W oborze uwięziowej utrzymuje się 70 sztuk krów mlecznych. Wydajność mleczna w okresie laktacji wynosi 8600 litrów. Sprzedaż mleka za ostatni rok wynosiła prawie 420 tys. litrów w klasie ekstra. Obora wyposażona jest w dojarkę przewodową. Mleko przechowywane jest w zbiorniku o pojemności 5000 l.
W zgodzie z ochroną środowiska i ze standardami unijnymi, obornik magazynowany jest na płycie obornikowej, zaś gnojowica przechowywana w zbiorniku na gnojowicę.
Rolnicy korzystali z funduszy unijnych (SPO, PROW) realizując takie inwestycje jak: zakup ciągników, ładowacza czołowego, rozrzutnika obornika, kosiarek, przetrząsaczo-zgrabiarki, owijarki bel i prasy belującej.
Obejście gospodarstwa jest estetycznie zagospodarowane. Wokół domu są ciekawie zaprojektowane nasadzenia, a podwórko utwardzone.

Mariola Piwowarska

Nowoczesność gwarancją sukcesu

Patrycja i Wojciech Pruszkowscy, Stare Jemielite, gm. Śniadowo, pow. łomżyński

Nowa obora z dwoma robotami udojowymi i zbiornik na mleko o pojemności 9000 litrów zapewni stabilność produkcji mleka w gospodarstwie.
Patrycja i Wojciech Pruszkowscy prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne, które Wojciech przejął od rodziców w 2003 roku. Gospodarują obecnie na 100 ha własnych i dzierżawionych uprawiając głównie użytki zielone i kukurydzę, które stanowią bazę paszową dla stada składającego się ze 180 krów dojnych o średniej wydajności około 9000 litrów od sztuki. Właściciele już od kilku lat rozważali wprowadzenie nowych technologii chowu bydła w swoim gospodarstwie i ostatecznie zdecydowali się wybudować nową oborę wolnostanowiskową dla krów dojnych ze 140 stanowiskami. Obora jest ciekawa konstrukcyjnie, ponieważ po obu stronach korytarza paszowego znajduje się po 70 stanowisk oraz po jednym robocie udojowym. Duże wrażenie robią wymiary obory, która ma aż 42 m szerokości i tylko 37 m długości przy 12 m wysokości oraz jej nowoczesne wyposażenie. Gospodarstwo jest również wyposażone w nowoczesne maszyny rolnicze, które zostały kupione ze wsparciem funduszy pomocowych Unii Europejskiej jak również spełnia wymogi wzajemnej zgodności. W gospodarstwie młodym rolnikom pomagają rodzice Wojciecha Hanna i Zdzisław, którzy kilkanaście lat temu prowadząc gospodarstwo byli wicemistrzami Podlaskiej Agroligi oraz następcy – 4-letni Michał i półroczna Karolina. Mimo ogromu pracy gospodarz znajduje też czas na pracę społeczną – jest sołtysem wsi.

Henryk Śledziewski

Rolnik, przedsiębiorca i społecznik

Wojciech Zalewski, Zajki, gm. Trzcianne, pow. moniecki

Wojciech Zalewski prowadzi 57-hektarowe gospodarstwo, na glebach słabej jakości z przewagą użytków zielonych. Ukierunkowane jest na produkcję mleka. Roczna sprzedaż to 124 tys. litrów oraz około 6600 kg żywca wołowego. Krowy utrzymywane w systemie bezściołowym, na rusztach. Obora wyposażona została w halę udojowa pięciostanowiskową. Cielęta utrzymywane grupowo na głębokiej ściółce.
Gospodarstwo położone jest w dolinie Narwi i dobrze wykorzystuje swoje położenie. Lepszej jakości użytki zielone przeznaczane są dla bydła, gorsze, trudno dostępne trawy przetwarza opał. Dlatego obok produkcji rolniczej, rozwinęła się działalność pozarolnicza: usługi tartaczne i produkcja brykietu opałowego. Oferowane produkty to głównie brykiet z traw i słomy oraz elementy więźby dachowej.
Gospodarstwo wyróżnia się z pośród innych doskonałą organizacją czasu pracy, wielokierunkową produkcją, świetnym wykorzystaniem lokalnych surowców, znakomitymi relacjami z sąsiadami, zaangażowaniem w sprawy gminy i powiatu.
Wielkie zaangażowanie społeczne docenione zostało przez sąsiadów wyborem na sołtysa,  radnego gminy i powiatu.

Agnieszka Kozłowska

Innowacyjność w gospodarstwie

Grażyna i Waldemar Bobin, Oszkinie, gm. Puńsk, pow. sejneński

Grażyna i Waldemar Bobin prowadzą gospodarstwo o pow. 50 ha użytków rolnych. Główny kierunek produkcja trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Posiada obecnie 75 sztuk macior rasy pbz x wbp. Sprzedaje rocznie 1550 sztuk tuczników o wysokim procencie mięsności. Posiada 2 chlewnie w pełni zmechanizowane, wyposażone w wentylację mechaniczną, pasze zadawane za pomocą paszociągów i karmników. Żywienie jest oparte o pasze własne i część pasz z zakupu. W produkcji zbożowej osiąga wysokie plony w granicach 60-80q z 1 ha. Stosuje pełną ochronę zbóż. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, posiada kombajn zbożowy, 4 ciągniki oraz niezbędny park maszynowy potrzebny przy uprawach polowych jak i w produkcji zwierzęcej. Budynki są nowe, zadbane, funkcjonalne, podwórko jest wyłożone kostką, ma estetyczny wygląd. Na terenie gospodarstwa jest dużo wyrobów z kamienia. Są miejsca na odpoczynek i rekreację stworzone w obrębie gospodarstwa: altanka, huśtawka oraz oczko wodne. Prowadzą dodatkowo agroturystykę, są otwarci na innowacje rolnicze, które wprowadziły do swojego gospodarstwa. Biorą udział wszelkiego rodzaju konkursach i korzystają z funduszy unijnych poprzez działania PROW. Gospodarstwo jest dostosowane do wymogów wzajemnej zgodności, współpracuje z Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Józef Bobin

Mleko z bajkowego gospodarstwa

Jolanta i Waldemar Józef Zdzichowscy, Krakówki Zdzichy, gm. Grodzisk, pow. siemiatycki

Jolanta i Waldemar Zdzichowscy prowadzą od 17 lat gospodarstwo rolne o pow. blisko 52 ha. Obecnie jest znacząco powiększone, przekształcone i ukierunkowane na produkcję mleka wysokiej jakości. Stado podstawowe liczy 40 sztuk krów mlecznych rasy HF. Roczna sprzedaż mleka wynosi 270 tys. kg. Wyniki produkcyjne i hodowlane zauważalne są w regionie. Krowy mleczne mają wysoką wartość hodowlaną, są wśród nich matki buhajków i wiele z nich było prezentowanych na wystawach zwierząt hodowlanych.
Dodatkowo podtrzymywana jest hodowla koni sokólskich. Klacze również są wystawiane z sukcesami podczas lokalnych wystaw koni hodowlanych. Gospodarze umiejętnie wykorzystywali środki finansowe ze wsparcia unijnego i krajowego. Dzięki nim gospodarstwo zostało wyposażone w nowy, bezpieczny park maszynowy. Współpracują z instytucjami rolniczymi na rzecz rozwoju rolnictwa, podnoszenia i poprawy stopy życiowej mieszkańców wsi. Otwarci na innowacje, wyzwania. Jako liderzy w środowisku rolniczym chętnie dzielą się swoimi umiejętnościami. Udzielają się społecznie. Od wielu lat gospodarstwo stanowi podstawową bazę pokazową, szkoleniowo-doradczą. Wraz z rodzicami i czwórką dzieci (Patrycją – 19 lat, Sylwią i Waldemarem – 17 lat oraz Anną – 8 lat) z godnością i szacunkiem przyjmują odwiedzających gospodarstwo i zorganizowane grupy. Szczególnej, dodatkowej atrakcyjności dostarcza bajkowo zagospodarowana posesja, która uwidacznia artystyczne zdolności gospodyni.

Anna Szeryńska

Ich gospodarstwo jest wzorem dla innych

Barbara i Krzysztof Jaroma, Nowe Stojło, gm. Suchowola, pow. sokólski

Gospodarstwo położone jest w Nowym Stojle w gminie Suchowola i ukierunkowane na produkcję tuczników w cyklu zamkniętym w oparciu o stado podstawowe 80 macior. Posiada 3 chlewnie w których jest w pełni zautomatyzowana linia do produkcji, przygotowania i zadawania pasz. Rolnik ciągle pracuje nad poprawą poziomu genetycznego świń. W gospodarstwie uzyskuje się wysokie parametry produkcyjne: średnio 21,8 prosiąt od maciory, osiąga się wysokie przyrosty dzienne i mięsność tuczników wynosi 59,6%. Rocznie sprzedaje 1640 tuczników. Państwo Jaroma są przedsiębiorczymi i dynamicznie rozwijającymi się rolnikami. Gospodarstwo stanowi bazę dydaktyczną dla młodzieży szkoły rolniczej w Suchowoli. W 2004 roku zajęło 4 miejsce w kraju w konkursie BHP organizowanym przez KRUS, a w 2007 roku I miejsce w woj. podlaskim konkursie „Bezpieczne Żniwa”. Posiadają troje dzieci w wieku od 10 do 17 lat. Pan Krzysztof Jaroma jest cenionym i mającym zaufanie wśród okolicznych mieszkańców i powierza mu się funkcje społeczne. Był radnym Rady Gminy Suchowola i delegatem do Izby Rolniczej z tej gminy. Gospodarstwo spełnia wszystkie normatywy Unii Europejskiej dotyczące ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt. Obejście gospodarstwa wyróżnia się szczególnie estetycznym urządzeniem i na co dzień e panuje ład i porządek.

Stanisław Jaroszewicz

Duża skala produkcji mleka w zgodzie z ochroną środowiska

Wioletta i Wiesław Więcko, Szczodruchy, gm. Raczki, pow. suwalski

Wioletty i Wiesław Więcków prowadzą gospodarstwo o pow. 84 ha specjalizujące się w produkcji mleka wysokiej jakości. Stado podstawowe liczy 99 krów o wydajności 8000 l mleka od krowy. Obecna skala produkcji towarowej to prawie 792 tys. l mleka oraz 25 tys. kg żywca wołowego. Uprawiając głównie użytki zielone, motylkowe z trawami i kukurydzę, które stanowią bazę paszową dla zwierząt.
Obora wolnostanowiskowa na ruszcie, na 246 stanowisk, wyposażona w halę udojową typu „rybia ość” 2 x 8. Budynki spełniają wszystkie wymagania z zakresu ochrony środowiska, dobrostanu zwierząt i bezpieczeństwa produkcji.
W gospodarstwie panuje ład i porządek, a podwórko utwardzono. Przy domu został zbudowany i zagospodarowany ogród, gdzie można odpocząć i mile spędzić czas.
Pan Wiesław jest wielbicielem przyrody. Dba o nią, stosując w gospodarstwie technologie produkcji przyjazne środowisku. Jest również członkiem Koła Łowieckiego.
W 2009 roku został wyróżniony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”.

Jerzy Kobyliński

  

KATEGORIA FIRMY

 

Wytrwałość i dążenie do profesjonalizmu

„ABIES” Kuczyńscy s.c. Danuta i Marcin Kuczyńscy, Miecze 26, 19-206 Rajgród

Gospodarstwo rolne o powierzchni około 25 ha użytków rolnych, wcześniej prowadzone przez rodziców właścicieli firmy, zostało w 2000 roku przekształcone w przedsiębiorstwo. Początkowo firmę tworzyły dwie osoby czyli pomysłodawcy i założyciele – Państwo Danuta i Marcin Kuczyńscy, którzy zajęli się sadzeniem, pielęgnacją i sprzedażą roślin ozdobnych. W krótkim czasie nastąpił dynamiczny rozwój działalności.
Dziś firma działa na terenie północno-wschodniej Polski. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem i urządzaniem ogrodów, parków, zieleńców. Świadczy usługi dla przedsiębiorców, klientów indywidualnych i rolników. Prowadzi centrum ogrodnicze i szkółkę roślin ozdobnych. Zajmuje się sprzedażą i instalacją systemów automatycznego nawadniania, produkcją i sprzedażą trawnika z rolki, sprzedażą drewnianej architektury ogrodowej, kamienia ogrodowego, mieszanek pastwiskowo-łąkowych. Wykonuje ekologiczne oczyszczalnie ścieków. Będąc przedstawicielem na teren północno-wschodniej Polski firmy Ambrogio oraz Etesia prowadzi sprzedaż robotów koszących. Współpracuje z Katedrą Łąkarstwa i Zieleni Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
„ABIES” to również centrum edukacyjno-szkoleniowe, które zapewnia uczniom szkół średnich i studentom możliwość odbycia stażu oraz praktyk zawodowych. Poprzez organizowanie spotkań i prelekcji przekazywana jest wiedza i doświadczenie szerszemu gronu zainteresowanych branżą ogrodniczo-szkółkarską.
Firma zatrudnia 30 osób i jest jednym z większych pracodawców w gminie Rajgród. Aaktywnie angażuje się na rzecz społeczności lokalnej, wspiera akcje charytatywne. Uczestniczy na różnego rodzaju wystawach i imprezach odbywających się na terenie powiatu.
Za dynamiczny rozwój firmy oraz działania przyczyniające się do powstania nowych miejsc pracy na wsi w IX ogólnopolskim konkursie „Sposób na sukces” firma zdobyła nagrodę II stopnia w kategorii zespołowej.

Jacek Kuczyński

Kompetentni pracownicy i długoletnie doświadczenie

Firma MOTO-AGRO Jacek Błoch, Dariusz Dziuba, Sp. j.,
ul. Elewatorska 52, Białystok

Firma powstała w 1991 roku prowadząc kompleksową obsługę techniczną rolnictwa. Najważniejsze obszary działalności to: sprzedaż ciągników, maszyn rolniczych wraz z osprzętem, części zamiennych, ogumienia rolniczego i przemysłowego. Gwarantuje serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, diagnostykę i naprawy bieżące. Prowadzony jest także mobilny serwis opon rolniczych i przemysłowych. Firma zajmuje się również sprzedaż detaliczną poprzez pięć sklepów, sklep internetowy oraz sprzedaż hurtową poprzez własną hurtownię, która współpracuje z około 130 kontrahentami. Zasięg działalności firmy nie ogranicza się do województwa podlaskiego. Firma sprzedaje do krajów Unii Europejskiej oraz kraje spoza UE. W 2013 roku firma otworzy nowy salon sprzedaży ciągników i maszyn rolniczych z nowoczesnym zapleczem serwisowo-biurowym. Cały kompleks ogrzewany będzie z odnawialnych źródeł energii poprzez pompę ciepła i kolektory słoneczne. Główny atut firmy to kompetentni pracownicy i długoletnie doświadczenie w branży. Cały szereg nagród i certyfikatów potwierdza fakt, że firma jest liderem na rynku. Najważniejsze to Diamenty Forbesa 2012, Podlaska Złota Setka. MOTO-AGRO jest również członkiem Klubu Gazel Biznesu, zrzeszającego najdynamiczniej rozwijające się firmy. Posiadając certyfikaty Premium Partner, Jenox oraz Michelin Polska firma gwarantuje rzetelność usług.

Małgorzata Bobek

Ciągły postęp drogą do sukcesu

P.U.H. „GAMA” Szepietowscy Sp. j.,  ul. Przemysłowa 5, 18-200 Wysokie Mazowieckie

Firma Gama powstała w 1982 roku i początkowo funkcjonowała pod nazwą Elektronika Chłodnicza Tadeusz Szepietowski specjalizując się w naprawie urządzeń chłodniczych w gospodarstwach domowych, w następnych latach rozszerzyła swoją działalność o przedsiębiorstwa.
Od 1999 r. Firma zmieniła siedzibę i przeniosła się do Wysokiego Mazowieckiego, a w 2004 r. przekształciła się w Spółkę Jawną tj.: P.H.U. Gama Tadeusz i Krystyna Szepietowscy Sp. J. Działalność firmy skupiła się na świadczeniu usług dla rolnictwa czyli wyposażeniu obór i kompleksowej obsłudze gospodarstw rolnych specjalizujących się w produkcji mleka.
Oferuje swoim klientom najnowocześniejsze urządzenia i fachowe doradztwo nie tylko na etapie projektu, ale także podczas ich eksploatacji.
W 2008 r. uzyskała deklarację zgodności i certyfikat CE na własne urządzenia udojowe, a tym samym stała się oficjalnym producentem urządzeń udojowych EUROMILK w Polsce. Od tego momentu, nawiązała współpracę w zakresie sprzedaży własnych urządzeń udojowych na terenie państw takich jak Białoruś, Ukraina, Litwa oraz rozpoczęła tworzenie sieci dealerskiej na terenie całej Polski.
Przedsiębiorstwo wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów – od 2011 r. rozpoczęło również produkcję wozów paszowych Rino i robotów paszowych Feedex z linii produktów EUROMILK, a od roku 2013 produkcję owijarek samo załadowczych Scorpio. Dodatkowo ofertę wzbogaciły inne maszyny rolnicze, których firma Gama jest bezpośrednim dealerem.
Dotychczasowe osiągnięcia przedsiębiorstwa są udziałem całej rodziny, gdyż firma Gama jest firmą rodzinną. Przesłaniem dla założycieli firmy czyli Krystyny i Tadeusza Szepietowskich było zjednanie w niej swoich najbliższych tak, by dzieło które rozpoczęli było kontynuowane i rozbudowywane. Dziś firmę współtworzy również następne pokolenie – synowie Marcin z żoną Ewą, Robert i Mateusz; zachowując rodzinny charakter, atmosferę i tradycję w jakiej wyrosło. Dzięki zaangażowaniu całej rodziny firma Gama rozwija się z roku na rok i stara się sprostać wciąż rosnącym potrzebom rynku, nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Piotr Łapiński

Różnorodność w działaniu

AGRO-BUD Józef Kossakowski, ul. Tartak Stary 34, Rutki Kossaki

Firma założona została w 1987 r., na terenach po dawnym GSSCH i SKR początkowo dzierżawionych, a następnie sukcesywnie odkupywanych. Swoją działalność rozpoczynała od usług transportowych, sprzedaży materiałów budowlanych, pasz i nawozów. Z biegiem czasu rozszerzyła swoją działalność o: agencję PKO BP, pośrednictwo ubezpieczeniowe komunikacyjne, majątkowe i rolne, stację kontroli pojazdów, stację paliw, sprzedaż oleju opałowego, stację kontroli opryskiwaczy, tartak, skup drzewa tartacznego, sklep rolno-przemysłowy, naprawę samochodów.
Posiada dwie bazy handlowe: w Rutkach Kossakach i Kobylinie Kuleszkach. W planach widnieje rozbudowa i utwardzenie placu manewrowego na pozostałych częściach niewykorzystywanej powierzchni.
Firma zatrudnia 12 osób na stałe i 6 osób sezonowych.
Bogata oferta handlowa, szeroki wachlarz świadczonych usług i atrakcyjne ceny sprawiły, że produkty i usługi AGRO-BUD cieszą się coraz większym zainteresowaniem w całym powiecie.

Honorata Długozima

 

Skip to content