III Krajowe Dni Pola „rolnictwo przyszłości”

cze 13, 2022 | Zaprosili nas

Krajowe Dni Pola to pokaz wiedzy i umiejętności, pokaz nowoczesnego rolnictwa, które jest wyzwaniem w perspektywie finansowej Europejskiego Zielonego Ładu […] Polscy doradcy w znakomitej fachowości, którzy doradzają rolnikom – dzisiaj mają okazję pokazać swoje dokonania – powiedział  na otwarciu wydarzenia Henryk Kowalczyk – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Prezentacja potencjału polskiego rolnictwa, przegląd innowacyjnych rozwiązań technologicznych w produkcji roślinnej, transfer wiedzy pomiędzy światem nauki a rolnikami. Tak możemy podsumować najważniejsze Święto Rolników –  Krajowe Dni Pola w Płońsku.

W dniach 11-13 czerwca 2022 r. na polach należących do Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddziału Poświętne odbyły się III Krajowe Dni Pola, które miały na celu pokazanie wyników doświadczeń polowych, prezentację nowości technologicznych i dobrych praktyk z zakresu rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy obszarów wiejskich z całej Polski, producenci rolni, firmy działające na rzecz sektora rolnego oraz doradcy i przedstawiciele instytutów badawczo – naukowych.

Organizatorzy zadbali o najmniejszy szczegół, każdy z odwiedzających tereny mógł znaleźć coś dla siebie i miło spędzić czas. Podczas „Święta pola” uczestnicy korzystali z szerokiej oferty edukacyjnej. W studiu online Dni Pola odbywały się panele dyskusyjne rolników z ekspertami wraz z Premierem, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykiem Kowalczykiem oraz lekcje i wykłady studyjne w których udział brali uczniowie szkół rolniczych. Ponadto uczniowie oraz studenci uczestniczyli w spotkaniach ze specjalistami zapoznając się z aplikacją e-DWIN, która oficjalnie miała swoją premierę podczas Dni Pola.

Podczas wydarzenia zaprezentowano liczne doświadczenia, prezentacje i pokazy polowe. Wsparciem dla zainteresowanych był „Przewodnik po polu doświadczalnym” opracowany przez specjalistów MODR Warszawa. Rolnicy mogli zobaczyć ofertę firm wystawienniczych tj. ciągników, maszyn, urządzeń, środków do produkcji rolniczej. Nie zabrakowało również rękodzieła, regionalnej żywności oraz nasadzeń ogrodniczych. Zaprezentowano doświadczenia polowe, które ułatwiły transfer wiedzy naukowej do praktyki. Na odwiedzających tereny wystawowe czekały namioty tematyczne. W ramach zadań Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich zostało zaprezentowane stoisko Instytutów Naukowo-Badawczych i uczelni wyższych we wspólnym namiocie, pod hasłem „Nauka polska a innowacje w rolnictwie”. Spotykali się w nim: rolnicy, naukowcy, wystawcy, przedsiębiorcy, studenci i uczniowie kierunków rolniczych. Prowadzane były konsultacje odnośnie dotychczasowych rezultatów współpracy nauki z praktyką. W ramach wydarzenia promowo dziedzictwo kulturowe i kulinarne wsi oraz rolnictwo ekologiczne na Mazowszu. W namiocie Koła Gospodyń Wiejskich oraz „Tradycja i Rękodzieło” odbyły się degustacje potraw, różnego rodzaju pokazy rękodzieła oraz sztuki ludowej.

Dużym zainteresowaniem cieszył się wspólny namiot Państwowego Doradztwa Rolniczego w którym wszystkie wojewódzkie Ośrodki prezentowały swoją ofertę doradczą. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie w ramach promocji Centrum Technologii Rolno Spożywczych oraz pasieki działającej przy Ośrodku Doradztwa przeprowadził degustację miodu, sera i soków. W wydarzeniu udział wzięli Wojciech Mojkowski – Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Tadeusz Markowski – Zastępca PODR Szepietowo wraz z pracownikami.

Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia w którym braliśmy udział oraz do śledzenia naszych profili społecznościowych Facebook oraz Instagram.

Katarzyna Olszewska

Specjalista ds. promocji

Skip to content