Szkolenie „Zostań dostawcą armii USA stacjonującej w Polsce” w Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita

mar 1, 2023 | Aktualności, Zaprosili nas

Dzisiaj w SM Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się pierwsze w tym roku szkolenie dla przedsiębiorców, przedstawicieli firm z branży spożywczej, podczas którego uczestnicy zapoznali się zasadami skutecznego ubiegania się o zamówienia dla armii amerykańskiej.

Pobyt wojsk amerykańskich finansowany jest ze środków publicznych USA, dlatego też w bazach obowiązują amerykańskie przepisy dotyczące zamówień publicznych. Aby przybliżyć zasady udzielania zagranicznych zamówień publicznych oraz wprowadzania firm wraz z ich towarami i usługami na największe rynki międzynarodowe SM Mlekovita wspólnie z Ministerstwem Rozwoju i Technologii zorganizowała szkolenie pt.: „Zostań dostawcą armii amerykańskiej stacjonującej w Polsce”.

Gospodarz wydarzenia, Dariusz Sapiński – Prezes Spółdzielni Mlekovita na wstępie przywitał zgromadzonych gości i omówił sytuację, jaka panuje w polskim rolnictwie w świetle obecnej sytuacji geopolitycznej. W wydarzeniu wzięli udział: Ewa Swędrowska i Artur Dąbkowski z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Adam Nowicki, Maciej Winnicki, i Grzegorz Łopata – przedstawiciele firmy Atlantic Contract Sp. z o.o., pracownicy SM Mlekovita oraz przedstawiciele Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Spotkanie przyciągnęło nie tylko lokalnych przedsiębiorców, ale również tych zamiejscowych, którzy mogą zostać potencjalni kontrahentami.

Jak powiedział Prezes Dariusz Sapiński „Żywność to jest motor napędowy całej polskiej gospodarki, mamy dobrą żywność, udziały ze sprzedaży rosną… trzeba się przyłożyć do eksportu bo są to niewykorzystane możliwości..”.

Udzielenie informacji potrzebnych do zarejestrowania podmiotów jako dostawców, usługodawców na rzecz amii amerykańskiej – omówił Artur Dąbkowski – przedstawiciel z Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Zajmuje się on promocją i ułatwieniami udziału przedsiębiorców polskich w zamówieniach publicznych organizacji międzynarodowych oraz zamówieniami publicznymi armii amerykańskiej stacjonującej w Polsce. Dostawy zaopatrzenia dla armii to nie tylko broń, czy specjalistyczny sprzęt i umundurowanie. Wojsko potrzebuje żywności, ubrań, materiałów budowlanych i różnego rodzaju usług. Jest niewiele firm, które mogą zostać takimi dostawcami z powodu braku zarejestrowania w systemie przetargowym jako dostawca dla Rządu Federalnego USA, a jest to warunek niezbędny. Nawet niewielka firma może zarejestrować się na platformie SAM.GOV – gdzie znajdzie aktualnie przetargi.

Ideą dzisiejszego szkolenie było udzielenie instruktażu przedsiębiorcom oraz wskazanie na korzyści z zostania globalnym dostawcą. Współpraca z wojskami sojuszniczymi jest bardziej opłacalna ekonomicznie, niż świadczenie takich samych usług polskim odbiorcom, na polskim rynku – podkreślił Grzegorz Łopata, przedstawiciel firmy Atlantic Contract, partner merytoryczny szkolenia. Bezpośrednimi korzyściami wynikającymi z dochodów są wysokomarżowe kontrakty dotyczące dostaw i usług, zwolnienia z podatku VAT i podatku dochodowego od przychodów uzyskiwanych z takiej współpracy.

Podczas spotkania zostały przedstawione informacje na temat przewodnika Ministerstwa Rozwoju i Technologii „Zostań dostawcą wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce”. Przewodnik został przygotowany w celu promowania amerykańskich procedur przetargowych i  ma on za zadanie przedstawić kroki, jakie należy wykonać, aby zarejestrować się jako dostawca rządu USA.

Szkolenie z pewnością przyczyniło się do pozyskania wiedzy i umiejętności potrzebnej do uczestnictwa w przetargach zagranicznych przez przedstawicieli biznesu reprezentujących branżę spożywczą i nie tylko. Mlekovita jako lider w mleczarstwie przyczynia się do rozwoju naszego regionu.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele firm związanych z telekomunikacją, transportem, przemysłem mięsnym i paszowym. Wszyscy z zainteresowaniem uczestniczyli w wydarzeniu zorganizowanym przez Mlekovitę i panelu dyskusyjnym prowadzonym przez prelegentów.

Katarzyna Olszewska

PODR Szepietowo

Odsłony : 615
Skip to content