Jarmark Świętego Wojciecha w Ciechanowcu

kwi 25, 2022 | Zaprosili nas

Wyroby rękodzieła ludowego, tradycyjne potrawy, miody z podlaskich pasiek, sadzonki kwiatów, stoiska promocyjne szkół, konkursy, pokazy, wystawy i występy artystyczne to koloryt Jarmarku Św. Wojciecha, który odbył się 24 maja w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Jak na tradycyjny jarmark przystało, można było kupić prawie  wszystko: garnki, kwiatki,  serwetki, obrazy, rzeźby, ozdoby, zabawki, biżuterię, kwiaty i słodycze.

Swoje stoiska promocyjne przygotowały także Nadleśnictwo Rudka, Wojska Obrony Terytorialnej i szkoły średnie z Ciechanowca i z Rudki.

Oprócz zakupów, odwiedzający mogli pospacerować po Skansenie i poznać prace wykonywane dawniej na wsi. Pracownicy Muzeum przygotowali  bowiem ścieżkę edukacyjną – pokazali jak wyrabia się wiklinowe kosze, firanki z papieru, frywolitki, a także jak przygotowuje się snopki na strzechy i polepę glinianą. Można było też sprawdzić, jak dawniej obrabiano ziarna zbóż.

Organizatorzy przygotowali wystawę prac wykonanych przez dzieci i nagrodzonych w konkursie plastycznym pt. „Na jagody”. Można było też podziwiać palmy wielkanocne, wykonane wieloma technikami i z różnych materiałów.

Przez cały dzień zwiedzającym towarzyszyły występy artystyczne przygotowane przez dzieci i młodzież.  Na scenie wystąpili m.in.: dzieci z „Teatru Marzeń” Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżewie z widowiskiem „Mały Książę”, chór szkolny działający przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu, Zespół Pieśni i Tańca „Mali Żurawiacy” z Bogut-Pianek, Kapela „Kłosy”, Zespół „C-C Squad” działającego przy COKiS w Ciechanowcu, Zespół Wokalny Miasta Ciechanowiec działający przy COKiS w Ciechanowcu, Elżbieta Kutsa, Zofia Melnyk i Weronika Senyk z Ukrainy.

Można było posłuchać też piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu zespołu „Spokoo” oraz Karoliny Godlewskiej, Teodora Niemyjskiego, Alana Niewiarowskiego, Adama Piekutowskiego, Marleny Pietraniuk, Anny Plichty, Sylwii Puchalskiej i Stanisława Szcześniaka.

Atrakcji było wiele, a Jarmark w Ciechanowcu, odwiedziły tłumy mieszkańców, nie tylko naszego regionu, ale i z całej Polski.

Anna Fatyga

 

 

Skip to content