Zasady wzajemnej zgodności – powiązanie płatności bezpośrednich ze spełnieniem określonych wymogów.
Od 1 stycznia 2009 r. weszły w życie minimalne wymogi wzajemnej zgodności (cross-compliance) i obowiązują rolników ubiegających się o:
- płatności bezpośrednie do gruntów rolnych
- płatności ONW
- płatności z tytułu programów rolno środowiskowych
- płatności z tytułu zalesiania gruntów
Wprowadzenie przez Unię Europejską wymagań w zakresie wzajemnej zgodności wynika z dążenia do zagwarantowania bezpieczeństwa zdrowotnego żywności pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz ma na celu ochronę i poprawę stanu środowiska naturalnego.
Za nieprzestrzeganie wymogów wzajemnej zgodności kwota przyznawanych płatności ulega zmniejszeniu:
od 1% do 100% w zależności od tego czy działanie było nieświadome czy celowe oraz od:
- zasięgu (gospodarstwo, sąsiednie gospodarstw , szerzej)
- dotkliwości (lekka, średnia, ciężka)
- trwałości (krótka, długa, nieodwracalna)
- oraz powtarzalności
Spełnienie wymagań Obszaru A w zakresie ochrony środowiska naturalnego oraz w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt obowiązuje od 1 stycznia 2009 roku.
Spełnienie wymagań Obszaru B w zakresie zdrowia publicznego, zdrowia zwierząt, zgłaszania niektórych chorób oraz zdrowotności roślin obowiązuje od 1 stycznia 2011 roku.
Spełnienie wymagań Obszaru C w zakresie dobrostanu zwierząt będzie obowiązkowe od 1 stycznia 2013 roku.
Rolnicy mogą składać do ARiMR wnioski o przyznanie pomocy finansowej w ramach działania: „Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Głównym celem działania jest udzielenie rolnikom pomocy w dostosowaniu gospodarstw do spełnienia wymagań wzajemnej zgodności poprzez dofinansowanie kosztów usług doradczych z tego zakresu.
Usługi doradcze mogą być dofinansowane ze środków ARiMR, jeżeli świadczone są poprzez uprawnione podmioty doradcze.
Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie jako podmiot uprawniony udziela rolnikom pomocy w dostosowaniu gospodarstw do spełnienia zasad wzajemnej zgodności. Nasz Ośrodek dysponuje kadrą specjalistów posiadających odpowiednią wiedzę i uprawnienia.
Co należy zrobić żeby skorzystać z usługi
- Podpisać umowę z uprawnionym podmiotem doradczym o świadczenie:
– usługi kompleksowej oceny gospodarstwa rolnego w zakresie spełnienia wymogów wzajemnej zgodności
– usługi polegającej na kompleksowej ocenie gospodarstwa rolnego w zakresiespełnienia zasad bezpieczeństwa i higieny pracy
– dodatkowe usługi z załącznika nr 3. - Złożyć wniosek o przyznanie pomocy z tytułu korzystania z usług.
- Skorzystać z usług doradczych przed upływem 12 miesięcy od dnia w którym decyzja w sprawie przyznania pomocy stała się ostateczna.
- Złożyć wniosek o płatność.
Termin i miejsce składania wniosków
- Wnioski wraz z załącznikami składamy do Biura Powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę wnioskodawcy.
- Wnioski składamy raz na dany rodzaj usługi i przyjmowane są do wyczerpania limitów środków.
- Wniosek o płatność składamy w terminie 12 miesięcy od dnia w którym decyzja o przyznaniu pomocy stała się ostateczna. W przypadku gdy w ww. terminie beneficjent nie złoży wniosku o płatność, wówczas otrzymuje decyzje o odmowie przyznania płatności. Należy podkreślić, że okres realizacji pozostałej części usług doradczych, będących przedmiotem Decyzji o przyznaniu pomocy może zostać wydłużony o kolejne 12 miesięcy, jednak wyłącznie pod warunkiem, że w pierwszym wniosku o płatność beneficjent wypełni sekcję dotyczącą deklaracji kontynuowania korzystania z usług doradczych.
Wysokość pomocy
- Suma płatności w latach 2007-2013 nie może przekroczyć równowartości 1500 euro na jedno gospodarstwo.
- Beneficjent zobowiązany jest pokryć 20% kosztów kwalifikowalnych usług doradczych, na które ubiega się o pomoc oraz pozostałych kosztów tych usług niezaliczanych do kosztów kwalifikowalnych tj. podatek VAT (23%)
- Pomoc wynosi 80% poniesionych i udokumentowanych kosztów kwalifikowalnych netto na usługi doradcze zrealizowane po dniu, w którym decyzja w sprawie przyznania pomocy stała się ostateczna.
Pracownicy PODR:
- sporządzają ocenę gospodarstwa rolnego w zakresie spełnienia wymogów wzajemnej zgodności
- sporządzają ocenę gospodarstwa rolnego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
- opracowują plan dostosowania gospodarstwa rolnego do wymogów wzajemnej zgodności
- opracowują usługi z załącznika nr 3
- wypełniają wniosek o przyznanie pomocy i wniosek o płatność.
ZAPRASZAMY