„Gdzie kobiety z tamtych lat, z naszych stron…”

sty 25, 2017 | Wydarzenia, Zaproszenia, Inicjatywy

W budynku Muzeum Przyrody w Drozdowie w piątek 20 stycznia 2017 roku odbył się wernisaż wystawy:” Gdzie kobiety z tamtych lat, z naszych stron” połączony z koncertem noworocznym w wykonaniu wykładowczyń i studentek Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina – Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku.

Autorem scenariusza wystawy był Emil Cywiński syn Ewy i Kazimierza. Ekspozycja powstawała na przestrzeni kilkudziesięciu lat i była związana z działalnością prywatnego Muzeum Kresowego Domu państwa Cywińskich. Na wystawie zobaczyć można bogate zbiory unikatowych starych książek i czasopism o tematyce kobiecej, biżuterię, meble, ozdobne naczynia, stroje, instrumenty muzyczne, kolekcje nutowe czy zabytkowe fotografie. Właściwie każdy eksponat ma tu własną historię. Suknia i kapelusze Hanki Bielickiej, stół do spirytystycznych seansów (rzeczywiście takie były na nim odprawiane), kolia o takim samym wyglądzie jak ta którą wydobyto z „Titanica” (przedmiot pochodzi z tych samych lat) czy też ilustracje Zofii Stryjeńskiej – to tylko niektóre z nich. Jest ich dosyć dużo. Jak ujął w swoich słowach Emil Cywiński pokazują kobiecy świat, począwszy od okresu gdy kobieta – bohaterka tej wystawy jest małą dziewczynką, poprzez jej młodość, miłość, małżeństwo, aż po okres, w którym starsza pani spoglądając na rodzinne pamiątki wspomina osoby i chwile ważne w jej życiu. Motywem przewodnim tej wystawy jest próba zgłębienia tego czym jest kobieca dusza i kobiecość.

Koncert noworoczny wykonały: Marta Wróblewska (sopran), Urszula Iżbicka (fortepian), Monika Horodek (sopran), Katarzyna Moląg-Krupowicz (sopran) oraz Karolina Maria Stempniewska (sopran). W programie znalazły się m. in. utwory Roberta Schumanna, Sergiusza Rachmaninowa, zapomnianego polskiego kompozytora Ottona Mieczysława Żukowskiego, a także kolędy. Tych ostatnich nie mogło zabraknąć w okresie bożonarodzeniowym. Jedną z nich była kolęda „Jezus malusieńki” w aranżacji Witolda Lutosławskiego.

Wystawa „Gdzie kobiety z tamtych lat, z naszych stron…” jest podróżą historyczną i kulturalną w świat kobiet związanych z naszym regionem i nie tylko.

006

001

021

033

 

 

Elżbieta Grunwald

PZDR Łomża

Zdjęcia: Tomasz Szymański

Muzeum Przyrody w Drozdowie

 

Skip to content