Laureatka z powiatu grajewskiego

paź 29, 2015 | Wydarzenia, Zaproszenia, Inicjatywy

Jadwiga Solińska, twórczyni ludowa, która od wielu lat współpracuje z PODR, otrzymała na początku października 2015 r. nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon artystyczny 2014/2015 r.

Kapituła, z rekordowej ilości 50 wniosków, wybrała 6. Wśród nich znalazła się pani Jadwiga „za dzieło twórcze na rzecz upowszechniania i ochrony tradycji i sztuki ludowej w województwie podlaskim.” otrzymując również nagrodę pieniężną.

Jadwiga Solińska zaczęła pisać w 1944 roku pod wpływem doświadczeń kazachstańskich. Jest autorką wierszy i przekazów prozatorskich, zajmuje się plastyką obrzędową, występuje jako gawędziarka. Chętnie prezentuje swoje prace zainteresowanym, bierze udział w lokalnych imprezach, przyjmuje zaproszenia do szkół, gdzie podczas warsztatów przekazuje swą twórczość. Od 1988 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jej eksponaty obrzędowe wystawiano w wielu miastach Polski a także w Bułgarii, Niemczech i Szwecji.

– U schyłku mojego życia, los się do mnie uśmiechnął – Jadwiga Solińska ze wzruszeniem dziękowała kapitule i kobietom ze swojej rodziny. – One zasiały we mnie ziarno kultury ludowej, a dziś nadszedł czas żniw.

Anna Sztachelska

 

 

Skip to content