Dożynki w Nowych Piekutach

wrz 14, 2015 | Wydarzenia, Zaproszenia, Inicjatywy

Juz po raz 25 zorganizowano w gminie Nowe Piekuty dożynki. W tym roku odbyły sie one 23 sierpnia. Starostami dożynek byli Agata Przeździecka i Jan Kulesza. Piękna pogoda sprawiła, że przybyło wielu gości, zarówno mieszkańców gminy, jak i gości, którzy specjalnie przyjechali tego dnia do Nowych Piekut. Uroczystości rozpoczęł Msza Święta w miejscowym kościele parafialnym, a po niej nastąpił przemarsz dożynkowy w otoczeniu ubranych w ludowe stroje tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Skowronki” z Brańska.

Dalsza uroczystość odbywała się przy szkole podstawowej. Otwarcia dokonał Marek Kaczyński, wójt Nowych Piekut. Słowa podziękowania i uznania wyrazili przybyli goście, po czym uroczyście podzielono się chlebem dożynkowym.

,,Skowronki” oraz zespół ,,Przemyk” poprowadziły dalszą zabawę pod Kasztanem. Każdy mógł pobawić się w ludowych klimatach.

Dożynkowe konkursy

  • Dożynki nie mogłyby odbyć się bez tradycyjnych konkursów. Za najpiękniejsze wieńce dożynkowe uznano te z miejscowości Koboski, Krosowo Siódmaki i Łopienie Zyski.              
  • W kategorii najlepszy stół regionalny komisja wyróżniła wieś Krasowo Wielkie, Nowe Piekuty i Jabłoń Dąbrowa.
  • Doceniono również najpiękniejsze ogródki. Pierwsze miejsce zdobył Jarosław Kruszewski z Tłoczewa.
  • Miano najpiękniejszej posesji otrzymało gospodarstwo Anny i Piotr Łopieńskich z Łopieni Jeży.
  • Wiele humoru wprowadził konkurs na najlepszego sołtysa gminy. Po pięciu konkurencjach wygrał Waldemar Żochowski, sołtys Starych Żoch.

Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci. Zorganizowano zabawę na placu zabaw, a specjalnie dla nich wystąpili ,,Żuk i Biedronka”.

Podczas Dożynek cały czas można było podziwiać prece twórców ludowych.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji zebrani goście mogli degustować specjały.

Zabawę do późnych godzin nocnych umilał zespół Shantel.

 dozynki nowe piekuty 1

dozynki nowe piekuty 2

dozynki nowe piekuty 3

dozynki nowe piekuty 4

dozynki nowe piekuty 5

Michał Święcki

Skip to content