Konny konkurs orki

paź 6, 2014 | Wydarzenia, Zaproszenia, Inicjatywy

Zwycięzcą konnego konkursu orki, który odbył się 28 września 2014 r. w Putkowicach Nadolnych, gm. Drohiczyn został Andrzej Gawrysiuk z miejscowości Miłkowice Paszki, który zaprzęg parokonny z pługiem jednoskibowym obsługiwał samodzielnie. Konkurs odbył się w ramach II festynu „Z koniem za pan – brat”.

Była to wyjątkowa impreza pod względem organizacyjnym. Na łąkach w bliskim sąsiedztwie rzeki Bóg został urządzony plac pokazowy oraz przygotowano pole do wykonania konkursu orki. Na początek zaprezentowany został pokaz woltyżerki w wykonaniu członków stowarzyszenia „Szwadron” z pobliskich Siemiatycz pielęgnującego tradycje ułańskie formacji wojskowych okresu II Rzeczpospolitej.

Jednak główną atrakcją imprezy był zorganizowany po raz pierwszy Konkurs orki zaprzęgami konnymi. Uczestniczyło 7 zestawów oraczy. Oceniano jakość i głębokość orki, prostolinijność wykonania pierwszej skiby, a także współpracę koni z oraczem. Bezkonkurencyjnym zwycięzcą konkursu został Andrzej Gawrysiuk, drugie miejsce przypadło Kazimierzowi Kazimierczuk z Putkowice Nadolnych, zaś trzecie Tadeuszowi Niemyskiemu z Bryk.

Poza konkursem wystąpili goście z sąsiedniego powiatu wysokomazowieckiego: Kazimierz Łuniewski z Łuniewa Małego i Marek Dąbrowski z Dąbrowy Nowa Wieś, którzy zaprezentowali zestaw składający się z pługa dwuskibowego w zaprzęgu trzykonnym. Zwycięzcy, jak i pozostali uczestnicy konkursu zostali uhonorowani przez organizatorów i licznych sponsorów, wśród których nie zabrakło Dyrektora PODR w Szepietowie. Na zakończenie wszystkich uczestników festynu zaproszono na wspólne biesiadowanie z pieczoną kiełbaską i innymi regionalnymi specjałami. W czasie festynu przygrywała miejscowa kapela ludowa, a przejażdżkom furmankami, bryczkami i wierzchem sprzyjało piękne wrześniowe słońce przez cały dzień.

Organizatorem festynu było stowarzyszenie „Koń Nadbużański” z siedzibą w Putkowicach Nadolnych gm. Drohiczyn i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych UM Drohiczyn, przy współudziale miejscowego burmistrza oraz Miejskiego Domu Kultury. Imprezę rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pw. Piotra i Pawła w Śledzianowie Diecezji Drohiczyńskiej, po której odbyło się poświęcenie koni i przejazd połączony z paradą zaprzęgów na miejsce festynu. Zaprezentowano łącznie około 30 koni różnych ras będących własnością członków stowarzyszenia i zaproszonych gości.

Piotr Kryński

1719 2
Andrzej Gawrysiuk zwycięzca konkursu 
1719 3
Kazimierz Kazimierczuk – zdobywca II miejsca
1719 4
Pokaz orki zaprzęgiem trójkonnym wykonanym przez Kazimierza Łuniewskiego i Marka Dąbrowskiego
Skip to content