Warsztaty „Innowacje w gospodarstwie – zakładanie i prowadzenie pasieki”

sie 8, 2018

Pierwsze spotkanie z pszczołami jest niezwykle emocjonujące, o czym mogli przekonać się uczestnicy warsztatów „Innowacje w gospodarstwie – zakładanie i prowadzenie pasieki” organizowanych przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie podczas czerwcowo-lipcowych spotkań.Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Podczas warsztatów 16. nowych adeptów sztuki pszczelarskiej przeszło szkolenie teoretyczne i praktyczne, które otworzyło przed nimi zagadnienia z nowej dla nich dziedziny – pszczelarstwa, począwszy od znaczenie gospodarczego pszczelarstwa przez bartnictwo, życie i biologię rodziny pszczelej, pożytki pszczele i harmonogram prac pasiecznych w trakcie roku. Uczestnicy podczas wykładów skrupulatnie sporządzali notatki i zasypywali prowadzących pytaniami. Ponadto otrzymali zestaw materiałów szkoleniowych, który na pewno będzie ciekawą lekturą i pozwoli na ugruntowanie pszczelarskiej wiedzy.

 

Po sesjach wykładowych nadszedł czas, aby przejść do kolejnego etapu pszczelego wtajemniczenia i wejść do pasieki. Pierwsze otwarcie ula poprzedzone było instruktażem zasad bezpiecznej pracy przy pszczołach. Praca w małych grupach pozwoliła na indywidualne konsultacje eksperckie. Po przezwyciężeniu strachu przed pożądleniem, pasiecznicy otworzyli ule i każdy uczestnik miał możliwość dokładnego praktycznego, zapoznania się z biologią rodziny pszczelej i usystematyzowania wiedzy dotyczącej prac pszczelarskich pod okiem eksperta. Dowiedzieli się jakie są wymagania weterynaryjne przy prowadzeniu pasieki, produkcji i sprzedaży produktów pszczelich.

W trakcie trwania warsztatów uczestnicy zapoznali się z rodzajami i budową ula korpusowego. Z zapewnionych materiałów szkoleniowych każdy wykonał ul.Uczestnicy warsztatów zgłębili teoretyczną wiedzę i praktyczne rozwiązania z zakresu innowacyjnych sposobów prowadzenia pasieki. Nowi pszczelarze z entuzjazmem doceniali kompleksowe podejście do tematyki pszczelarstwa. Aby rozpocząć prowadzenie własnych pasiek uczestnicy po zakończeniu warsztatów otrzymali odkłady pszczele, które sami wykonali.

Oliwia Pawłowska

Skip to content