Paweł Kochaniec, młody przedsiębiorca z Wysokiego Mazowieckiego (woj. podlaskie), wychodzi naprzeciw problemom hodowców bydła związanych z odchowem cieląt i proponuje im alternatywę dla tradycyjnych budynków inwentarskich – mobilne kojce dla cieląt.
Pomysł młodego konstruktora został już doceniony na forum ogólnopolskim. Mobilne kojce dla cieląt znalazły się w finale konkursu Innowacyjny produkt rolniczy 2015, organizowanego przez redakcję miesięcznika Farmer oraz w finale konkursu TECHNOTALENT 2015 (kategoria Design), organizowanego przez Fundację Technotalenty. Mobilny kojec dla cieląt został zaprezentowany szerszej publiczności w trakcie Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym na terenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Zaprezentowany prototyp cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających, a zaproponowane przez konstruktora rozwiązanie zostało pozytywnie ocenione przez potencjalnych nabywców.
Młody przedsiębiorca z Podlasia nie ogranicza się tylko do lokalnych działań promocyjnych. Informacje o swoim produkcie zamieszcza na zagranicznych forach i stronach internetowych związanych z tematyką hodowlaną i produkcją mleka. Duże zainteresowanie pomysłem ze strony zagranicznych partnerów jedynie potwierdza, że Paweł Kochaniec znalazł pomysł na biznes, który ma potencjał i może zmienić krajobraz nie tylko polskiej, ale i europejskiej wsi.
W czym tak naprawdę tkwi sukces mobilnych kojców dla cieląt i na czym polega ich innowacyjny charakter?
Mobilne kojce dla cieląt powstały z myślą o dużych, wyspecjalizowanych gospodarstwach zajmujących się hodowlą bydła, w których – z uwagi na ograniczenia przestrzenne – nie ma możliwości budowy cielętnika oraz jako alternatywa dla budek typu igloo. Innowacyjność mobilnych kojców dla cieląt polega przede wszystkim na tym, że z łatwością można je przemieszczać z miejsca na miejsce, przy wykorzystaniu wózka widłowego/ładowarki. Ponadto, mobilne kojce dla cieląt nie wymagają utwardzonego podłoża. Dzięki zastosowaniu w konstrukcji regulowanych stópek, możliwe jest ustawienie kojca nawet na bardzo nierównej powierzchni. Zadaszona konstrukcja chroni nie tylko cielęta przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale również paszę. Dodatkowo, mobilne kojce dla cieląt można ustawić w taki sposób, aby tworzyły zamknięta przestrzeń.
Zastosowanie otwieranej tylnej ściany umożliwia bardzo łatwy dostęp do cielęcia oraz ułatwia utrzymanie czystości i przeprowadzania procesu dezynfekcji. Sprężyna w konstrukcji rygla ułatwia otwieranie i zamykania mobilnego kojca dla cieląt.
Jak podkreśla konstruktor, mobilne kojce dla cieląt dedykowane są do gospodarstw, w których estetyka obejścia jest równie istotna jak dobrostan zwierząt.
Mobilny kojec dla cieląt jest wciąż udoskonalany i podlega modyfikacjom w zależności od oczekiwań klientów. Docelowo, pan Paweł chciałby kontynuować pracę nad swoim projektem przy udziale konstruktorów i inżynierów rolnictwa. Do współpracy młody przedsiębiorca chciałby również zaprosić naukowców i lekarzy weterynarii, aby środowisko naukowe mogło kontynuować badania w zakresie zimnego chowu cieląt, mając do dyspozycji właśnie mobilne kojce dla cieląt.
Teresa Kaczyńska
Projekt KJB, Partner SIR