„Dąb Papieski” – drzewo symbol rośnie w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Wśród wielu drzew rosnących w Podlaskim Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie jedno jest szczególne. Nie imponuje wielkością, nie jest egzotyczne, ani  wiekowe tak jak inne rosnące w pobliskim zabytkowym parku. To zwyczajny polski dąb posadzony 13 lat temu. W czym tkwi jego osobliwość ?

 Obok dębu  ustawiono pamiątkowy kamień, a na nim wyryto napis:

 „DĄB PAPIESKI  posadzony 14.04.2005 roku  po odejściu do domu ojca Papieża Jana Pawła II – wyraz pamięci i wdzięczności za pontyfikat Papieża Polaka –  dyrekcja i pracownicy PODR w Szepietowie A.D.  2018”. 22 września 2018 roku w siedemdziesiątą rocznicę powstania Ośrodka i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowego kamienia.

Ideą, która przyświecała pomysłodawcom i realizatorom posadzenia dębu i ustawienia pamiątkowego kamienia jest  oddanie hołdu Świętemu  Janowi Pawłowi II. Utrwalenie pamięci o błogosławieństwie, którego udzielił pracownikom doradztwa rolniczego w 1998 roku. Aby wszyscy, którzy pracowali, pracują, a przede wszystkim będą pracować w przyszłości w doradztwie rolniczym wiedzieli o tym duchowym wsparciu. Aby każdy, kto będzie w tym miejscu, skierował swoje myśli  do Pontyfikatu naszego Wielkiego Rodaka Papieża, do wartości które głosił, by były mu pomocą w odnalezieniu swojej barki, którą dopłynie do właściwego brzegu.

Dlaczego taka pamiątka w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego?

Wróćmy pamięcią do 2 kwietnia 2005 roku, kiedy to z Watykanu dotarła smutna wiadomość o śmierci papieża Jana Pawła II. Wszystkich Polaków, także pracowników Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie ogarnęło przygnębienie, smutek i żal. Jako doradcy rolniczy odczuwaliśmy szczególny związek ze zmarłym, poprzez fakt błogosławieństwa, które otrzymaliśmy od Papieża Polaka.  W roku 1998 Ministerstwo Rolnictwa zorganizowało wyjazd studyjny dla 49 dyrektorów Ośrodków z całej Polski do Włoch w celu zapoznania się z funkcjonowaniem doradztwa w tym kraju. W czasie pobytu uczestnicy wyjazdu mieli zaszczyt bezpośrednio spotkać się z Ojcem Świętym, który powitał ich słowami: „wiem kim jesteście. Tymi, którzy doradzają, wspierają i pomagają tym, co nas żywią i bronią. Za moich czasów zwano ich agronomami” – wspomina Eugeniusz Stefaniak, jeden z uczestników, ówczesny dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. – „Zrobiliśmy wspólne zdjęcie, przekazaliśmy upominki. Na koniec spotkania Ojciec Święty udzielił błogosławieństwa nam i naszym rodzinom oraz pracownikom instytucji, które reprezentowaliśmy. Otrzymaliśmy również błogosławieństwo z podpisem Jana Pawła II w formie  papierowej, które zawiesiłem w  sekretariacie Ośrodka” – wspomina pan Eugeniusz.

Pomni tych doświadczeń oraz mając na uwadze szacunek jakim obdarzał Papież Jan Paweł II rolników i ich pracę, jego liczne nauki dotyczące poszanowania ziemi i dzieła wytwarzania żywności, 14 kwietnia 2005 r. na spotkaniu pracowników ustalono, że zakończony pontyfikat  Papieża Jana Pawła II zostanie upamiętniony poprzez posadzenie na terenie Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie 27 klonów, bo tyle lat trwał pontyfikat oraz dębu – drzewa trwałego i długowiecznego. Jeszcze tego samego dnia, sadzonki drzew darowane przez  Nadleśnictwo Rudka zostały posadzone. Mamy nadzieję, że dąb będzie rósł setki lat, a ustawiony obok kamień z wyrytym napisem świadczył o jego szczególnym charakterze.

Ryszard Żochowski

Skip to content