Koło Gospodyń Wiejskich Podlaskie Gołaszanki w miejscowości Gołasze Puszcza powstało w grudniu 2018 roku. Jak wskazują członkowie, do założenia organizacji zmotywowało ich przede wszystkim wsparcie, jakiego udziela Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dzięki niemu możliwy jest szeroko pojęty rozwój, m.in. zakup niezbędnego sprzętu, wyposażenia do siedziby Koła czy też doszkalanie członków w różnych dziedzinach.
– Zaczynaliśmy od 21 osób w składzie koła, teraz jest nas już 31. Chciałyśmy zintegrować naszych mieszkańców wsi, ale i szerzej kultywować tradycje kulinarne i kulturalne, a przy tym móc reprezentować naszą małą społeczność na festynach oraz innych imprezach okolicznościowych. Mamy również okazję poszerzać wiedzę merytoryczną jak i praktyczną w zakresie obsługi komputera, bezpiecznego poruszania się po Internecie, który jak wiadomo niesie ze sobą duże ułatwienie, ale również zagrożenia – dodają.
Panie brały udział w warsztatach, które dotyczyły zdrowia oraz odpowiedniej pielęgnacji.
W lutym 2019 członkowie podjęli się organizacji balu walentynkowego, a w kwietniu w Miodusach Wielkich uczestniczyli w prezentacji pierwszych pięciu powstałych KGW gminy Wysokie Mazowieckie. Każde koło prezentowało własne, wyjątkowe specjały. Podlaskie Gołaszanki brały również czynny udział w organizacji obchodów 90-lecia OSP w Gołaszach Puszczy. Co więcej, panie wybrały się także na pielgrzymkę Sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie. Ponadto, rokrocznie uczestniczą w przygotowaniach do Festynu Rodzinnego w Jabłonce Kościelnej, wykazując się przy tym kunsztem kulinarnym oraz kreatywnością w tworzeniu dekoracji. Koło organizowało również spotkanie integracyjne dzieci i rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wysokiem Mazowieckiem z miejscowymi strażakami, policjantami. Panie chętnie organizują również czas wolny, chociażby wyjeżdżając do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
– W 2020 roku z funduszy z ARiMR zakupiłyśmy stroje i tkaniny dekoracyjne na wspólne wyjazdy. Brałyśmy również udział w konkursie organizowanym przez Urząd Gminy Wysokie Mazowieckie na ,,Najładniejszy Stroik Bożonarodzeniowy’’, organizowałyśmy Piknik rodzinny pod hasłem „Zadbajmy o swoje zdrowie”. Następnie uczestniczyłyśmy w pokazie produktów z aloesu i innych roślin, które mają ma celu pielęgnację skóry oraz wysłuchałyśmy wykładu na temat zdrowia. Brałyśmy również udział w uroczystościach odsłonięcia pomnika upamiętniającego 100-lecie Bitwy Warszawskiej, po których odbył się piknik patriotyczny. Co więcej, uczestniczyłyśmy, jako sponsorzy w pikniku zorganizowanym w celu zgromadzenia środków na leczenie p. Piotra Dobeckiego – wymieniają Podlaskie Gołaszanki. Przygotowywały także słodki stół na obchody 530-lecia nadania praw miejskich miastu Wysokie Mazowieckie.
Członkinie Koła mogą pochwalić się również wieloma sukcesami, m.in. nagrodą za wspaniały ser na Gali Serów w Kuczynie. Uczestniczą w szkoleniach, np. na temat prezentacji i wizerunku w Olsztynie. Korzystając z okazji panie zwiedziły muzeum, planetarium i Stare Miasto w Olsztynie oraz Świętą Lipkę. Ponadto, wybrały się do Korycin, aby zwiedzić popularny „Ziołowy Zakątek”. Uczestniczyły również w ciekawych warsztatach, wykonując przeróżne przyprawy, jak i nalewki ziołowe, które każdy uczestnik mógł zabrać do domu w celu degustacji.
Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Wysokiem Mazowieckiem Grzegorz Żochowski:
– Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Podlaskie Gołaszanki to osoby bardzo pracowite i chętne do pomocy. Należy przede wszystkim podkreślić, że jak mało kto starają się dbać o swoją lokalną społeczność, ale także zachęcają innych do wspólnej pracy oraz zabawy. Bardzo chętnie angażują się w różne imprezy charytatywne, jak i kulturalne poprzez przygotowywanie poczęstunków czy dekoracji. Dbają o kultywowanie lokalnych tradycji, zwyczajów oraz umacnianie więzi społecznych i lokalnych w swojej małej ojczyźnie. Istotną kwestią jest także współpraca z innymi kołami gospodyń wiejskich, świadcząca o ich niezwykłej umiejętności integracji i współdziałania z innymi. Ponadto, członkowie KGW Podlaskie Gołaszanki wciąż doskonalą swoje umiejętności oraz poszerzają wiedzę merytoryczną, jak i praktyczną, biorąc udział w różnych warsztatach i szkoleniach. Ich aktywność jest godna podziwu. Niezwykle ważną kwestią dla mnie jest fakt, że tak zaangażowane organizacje społeczne mogą korzystać z pomocy ARiMR i dzięki niej rozwijać swoją działalność, oddziałując również na budowanie aktywnej społeczności i motywując innych do podejmowania realizacji kolejnych celów.