Znasz nasze wszystkie wysokomazowieckie koła? Jeśli nie, koniecznie poznaj je… Koło Gospodyń Wiejskich „Narwiański Babiniec” w Waniewie

cze 8, 2022

Jesteśmy młodym, Kołem ale zrzeszamy w swych szeregach osoby w różnym wieku. Wspólnie uczymy się współpracy, wzajemnie się poznajemy, wymieniamy się ciekawymi przepisami, wspominamy dawne tradycje i staramy się nawzajem motywować.

Nasze Koło istnieje od 1 marca 2021 roku. Przewodniczy nam Pani Marta Dawidko. Chociaż stawiamy pierwsze kroki w tej działalności mamy już na swoim koncie nasze małe sukcesy. W minionym roku udało nam się wziąć udział w konkursach kulinarnych takich jak: EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2021, „Dla każdego coś słodkiego”, czyli słodkie smaki dziedzictwa Powiatu Wysokomazowieckiego czy BITWA REGIONÓW 2021. Staramy się korzystać z doświadczeń i wsparcia innych okolicznych Kół, m.in. brałyśmy udział w jubileuszowej zabawie „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” KGW Kobylińskie Maczki w Kobylinie Borzymy. Udało nam się dokonać większej inwestycji, jakim jest zakup namiotu wystawowego oraz baneru, który pomoże nam reprezentować naszą piękną okolicę i jej kulinarne smaki na różnego rodzaju imprezach w regionie. Wspólnymi siłami stworzyłyśmy nasze Logo i opracowałyśmy nasze stroje. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, tym, którzy pomogli nam stawiać pierwsze kroki, okazali nam pomoc, wsparcie i uśmiech.

Dzięki wsparciu Gminy Sokoły, naszą siedzibą jest budynek Punktu Informacji Turystycznej w Waniewie. Wyposażony w zaplecze kuchenne przez Urząd Gminy w Sokołach, a z dotacji z ARiMR doposażony w niezbędny sprzęt gastronomiczny, również wyjazdowy.

Staramy się dbać o regularność naszych spotkań. Wspólnie gotujemy, pieczemy ciasta, pasztety, baby ziemniaczane, ryby. Dzielimy się nowymi smakami ale i nie zapominamy o tych tradycyjnych. Nawiązałyśmy współpracę z Fundacją im. Stefanii Karpowicz i wspólnie realizujemy różne przedsięwzięcia. W planach mamy wiele działań kultywujących tradycję, promujących nasz piękny region.

W tym roku po raz pierwszy brałyśmy udział w dwudniowych Wiosennych Targach Ogrodniczych organizowanych przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, prezentując nasze smakołyki i rękodzieło.

Jesteśmy coraz odważniejsze, nabieramy doświadczenia. Spotkania pomagają nam oderwać się od codziennych obowiązków i dzielić się wzajemnie pomysłami. Wszystkich chętnych z naszej okolicy zapraszamy do wspólnych działań. Razem szybciej rozwiniemy skrzydła – bo razem możemy więcej.

Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Wysokiem Mazowieckiem Grzegorz Żochowski: KGW ,,Narwiański Babiniec” tworzą Panie i Panowie w różnym wieku posiadający różnorodne doświadczenia. Mają na swoim koncie szereg przedsięwzięć, są kreatywni oraz otwarte na nowe wyzwania. Swoją aktywnością zarażają mieszkańców okolicznych miejscowości. Na pochwałę zasługuje fakt, że członkowie Koła są otwarci na współpracę z Kołami z powiatu wysokomazowieckiego. Wspólne gotowanie na ludową nutę wychodzi im naprawdę śpiewająco.

KGW Narwiański Babiniec w Waniewie / Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Wysokiem Mazowieckiem Grzegorz Żochowski / Wójt Gminy Sokoły Józef Zajkowski

Skip to content