Znasz nasze wszystkie wysokomazowieckie koła? Jeśli nie, koniecznie poznaj je… Koło Gospodyń Wiejskich „Kobylińskie Maczki” w Kobylinie Borzymach

kwi 28, 2022

Koło Gospodyń Wiejskich ,,Kobylińskie Maczki” w Kobylinie Borzymach powstało w 2019 roku. Obecnie liczymy 34 członków, w tym także panów.

Kim jesteśmy? Jesteśmy osobami w różnym wieku, o różnych temperamentach i charakterach. Ale to działa tylko na korzyść dla naszej organizacji, bo poznajemy siebie i swoje możliwości w działaniach, które zazwyczaj są spontaniczne lub dostosowane do sytuacji. Prawie każdy z naszych członków ma inne talenty – jedni wyśmienicie gotują, drudzy pieką pyszności, jeszcze inni robią dekoracje i rękodzieło lub zajmują się organizacją. Jak mówi przysłowie ,,Do tańca i do różańca” – takie są nasze kobiety, tacy są nasi panowie. Nasze działania staramy się kierować nie tylko do członków, koła ale i do całej naszej społeczności.

Co robimy? Nasza działalność opiera się głównie na promowaniu tradycji kulinarnych naszego regionu. Nasze smakołyki prezentowaliśmy między innymi na Dożynkach Prezydenckich w 2020 roku, na uroczystościach szkolnych w Krzyżewie, na ,,Dniach Tykocina” w Tykocinie, na Biesiadzie Miodowej w Kurowie. Dzięki pomocy naszej gminy i jednostki OSP w Kobylinie – Borzymach zorganizowaliśmy Piknik dla mieszkańców na początek lata i Festyn #Szczepimy Się. Organizowaliśmy konkursy dla dzieci a także konkurs kulinarny dla innych KGW. Gdy jest potrzeba i możliwość wspieramy działania charytatywne.

Staramy się brać udział w warsztatach, szkoleniach i różnych projektach. Nasze panie skorzystały z Warsztatów serowarskich ,,Podlaska Akademia Serowarska” II Edycja, organizowanych przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, zakończone Galą Serów i zdobyciem II i III miejsca za najlepszy ser z dodatkiem (ze szczawikiem zajęczym) oraz za ser wędzony. Wielkim zaszczytem była dla nas nominacja do Wielkiego Plebiscytu Mistrzowie Agro 2021, gdzie w wyniku głosowania zajęliśmy I miejsce na etapie powiatowym i II miejsce na etapie wojewódzkim.

Nie mamy żadnych wytycznych, co do naszych spotkań. Na harmonogram naszych działań mają wpływ życie i bieżące potrzeby. Czasami są to spotkania organizacyjne, czasami tylko po to, aby spotkać się w swoim gronie: Andrzejki, wigilie, spotkania noworoczne, ostatki… Były też wspólne wyjazdy integracyjne tj. do Ziołowego Zakątka – połączone z warsztatami, do Supraśla. Realizujemy nasze pomysły i wkładamy w to ogrom swojej pracy i naszych serc. Bo Koło Gospodyń Wiejskich to nie tylko przyjemność, ale czego czasami nie widać, to naprawdę ciężka praca. Ludzie różnie nas odbierają – jedni chwalą, inni negują, to co robimy. Lecz dla nas najważniejsze jest jednak to, że bardzo dużo osób nas wspiera. Dlatego ciągle mamy energię do tego, aby się rozwijać i chcemy robić coś pożytecznego dla siebie i innych oraz przekazywać tradycje młodszym pokoleniom.

Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Wysokiem Mazowieckiem Grzegorz Żochowski: Koło Gospodyń Wiejskich ,,Kobylińskie Maczki” w Kobylinie Borzymach tworzą kreatywne i przebojowe kobiety oraz panowie, którzy dotrzymują im kroku. W swoim działaniu dbają o tradycję i rozwój kultury lokalnej, ale także działalność społeczną, współpracują z samorządem i innymi instytucjami. Doskonale radzą sobie w kuchni, sprawdzają się jako animatorki na lokalnych imprezach, są doskonałymi organizatorami wielu spotkań dla mieszkańców wsi. Uwielbiają podróżować, promują aktywny i zdrowy tryb życia, piszą projekty i pozyskują dodatkowe fundusze na promocję swojej miejscowości. Z nimi naprawdę nie można się nudzić. Życzę wam, aby energia, dobry humor, pomysłowość i zapał do pracy nigdy was nie opuszczał.

 

Skip to content