Znasz nasze wszystkie wysokomazowieckie koła? Jeśli nie, koniecznie poznaj je… Koło Gospodyń Wiejskich „Kaczynianki” w Kaczynie Starym

maj 10, 2022

Koło Gospodyń Wiejskich „Kaczynianki” powstało w lutym 2020 roku z inicjatywy mieszkańców wsi Kaczyn Stary. KGW „Kaczynianki” zrzesza obecnie aż 45 członków w różnym wieku, w tym 34 panie i 11 panów. Organizacja powstała głównie, aby integrować mieszkańców wsi, jak również aktywnie działać na rzecz rozwoju lokalnego i społecznego.

KGW „Kaczynianki” aktywnie włączają się w akcje charytatywne. Wystawiając ostatnio na licytacje własne potrawy oraz 24 kosze pełne pysznych przetworów, soków i ciastek, z których środki przeznaczone były na leczenie Michasia Boguckiego oraz Nikosia Wasilewskiego, chorujących na SMA1. Dołączyły również do popularnej akcji #GaszynChallenge dla Kubusia Suchodoły. Ponadto, członkowie przygotowali również słodki stół z okazji obchodów Krajowych Uroczystości Wspomnienia Świętego Izydora Oracza w Czyżewie, które odbyły się w dn. 27-27 września 2020 r., a także poczęstunek dla wolontariuszy z okazji XX i XXI finału Szlachetnej Paczki. „Kaczynianki” przekazywały także swoje dania i wypieki na finały WOŚP. Brały również udział w licznych projektach o charakterze gminnym, powiatowym i regionalnym. W 2021 roku Koło prezentowało swoje stoisko na XXVII Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych i Dniach z Doradztwem Rolniczym w Szepietowie oraz na uroczystości nadania imienia Parkowi Miejskiemu  w Czyżewie. Wsparło też charytatywną akcję „Złombol” na rzecz dzieci z domów dziecka. Ponadto, członkowie wykonali upominki dla żołnierzy chroniących granicy polsko-białoruskiej, w ramach akcji „Murem za Polskim Mundurem”, zainicjowanej lokalnie przez Pana Senatora Jacka Boguckiego. Organizacja nie pozostała również obojętna na los osób pokrzywdzonych wojna na Ukrainie – dołączyło do akcji zbierania darów na rzecz uchodźców.

KGW „Kaczynianki” odniosło również kilka sukcesów. Pomimo krótkiej działalności, organizacja zdobyła tytuł Najlepszego Koła Gospodyń Wiejskich 2020 w powiecie wysokomazowieckim, w plebiscycie Mistrzowie Agro, organizowanym przez Gazetę Współczesną oraz Kurier Poranny. We wrześniu 2020 r. przygotowana przez KGW „Kaczynianki” legumina z kaszy manny zajęła I miejsce w kategorii deserów w konkursie pt. „Podlaski Przepis”, organizowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział  w Białymstoku. W 2021 roku „Kaczynianki” otrzymały z rąk Pani Burmistrz Anny Boguckiej tytuł „Społecznika Roku 2021” w plebiscycie organizowanym w gminie Czyżew.

1 maja 2022 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę bitwy pod Dąbrową Moczydłami oraz 75. rocznica śmierci chor. Feliksa Łuniewskiego „Żbika”. W upamiętnieniu bohaterów i odsłonięciu tablic pamięci udział wzięli m.in. Sekretarz Stanu w MEN Dariusz Piontkowski, Senator RP Jacek Bogucki, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Burmistrz Czyżewa Anna Bogucka, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Wysokiem Mazowieckiem Grzegorz Żochowski, członkowie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, przedstawiciele IPN Oddział w Białymstoku, żołnierze WOT, samorządowcy, poczty sztandarowe oraz wielu innych znamienitych gości. Miałyśmy przyjemność uczestnictwa w tych uroczystościach oraz przygotowania poczęstunku dla przybyłych gości. Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Czyżewie za zaproszenie oraz KGW „Herbasianki” z Kaczyna Herbasy za udaną współpracę.

KGW „Kaczynianki” chętnie włącza się w akcje społeczne, a także stara się przede wszystkim dbać o rozwój swojej lokalnej społeczności. Dzięki współpracy z Panią Burmistrz Anną Bogucką, Urzędem Miasta w Czyżewie, Biurem Powiatowym ARiMR w Wysokiem Mazowieckiem, PODR w Szepietowie oraz innymi podmiotami, może się efektywnie rozwijać i realizować kolejne inicjatywy społeczne.

Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Wysokiem Mazowieckiem Grzegorz Żochowski: ,, Koło Gospodyń Wiejskich ,,Kaczynianki” w Kaczynie Starym to zgrana drużyna kreatywnych i chętnych do wspólnego działania Pań i Panów. Mają ogromną ilość pomysłów, ale i wielkie serca, które spieszą z pomocą potrzebującym, otwarte są dla każdego. Członkowie KGW biorą udział w wielu akcjach charytatywnych, ale także dbają o swoje małe miejsce na Ziemi poprzez przemyślane wykorzystywanie funduszy i dofinansowań. Na ich przykładzie widać jak mieszkańcy wsi potrafią się integrować i działać w imię wspólnego dobra. Każdy z członków, na co dzień zajmuje się zupełnie innymi sprawami, posiada inny zawód i talent, ale razem doskonale się uzupełniają tworząc wspaniały zespół, który niejednokrotnie jeszcze nas zadziwi. Na ich przykładzie widać, że niemożliwe nie istnieje mam nadzieję, że takich Kół Gospodyń Wiejskich będzie jak najwięcej wtedy świat będzie lepszy. ”

Burmistrz Czyżewa Anna Bogucka: ,,Koło Gospodyń Wiejskich  „Kaczynianki” działa  bardzo aktywnie od dwóch lat, co mnie, jako gospodarza gminy cieszy niezmiernie. Dzięki niemu integruje się lokalna społeczność, a wiele zadań realizowanych przez Gminę Czyżew było przez KGW „Kaczynianki” aktynie wspieranych. Dziękuję członkom Koła za dotychczasową działalność w środowisku lokalnym i na rzecz gminy, za współpracę oraz zaangażowanie w wiele przedsięwzięć. Życzę jednocześnie nieustającego zapału i wielu sił do dalszej działalności społecznej.”

KGW Kaczynianki/Kierownik Biura Powiatowego ARiMR Grzegorz Żochowski/ Burmistrz Czyżewa Anna Bogucka

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content