Znasz nasze wszystkie wysokomazowieckie koła? Jeśli nie, koniecznie poznaj je… Koło Gospodyń Wiejskich JABŁONECZKA w Jabłonce Kościelnej

lut 21, 2023

Koło Gospodyń Wiejskich Jabłoneczka w Jabłonce Kościelnej powstało w maju 2018 roku. Organizacja liczy 31 osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jabłoneczka to organizacja, która chętnie angażuje się w różnego rodzaju projekty, imprezy lokalne oraz konkursy. Dzięki pozyskanym środkom finansowym, przekazywanym przez Powiatowe Biuro ARiMR w Wysokiem Mazowieckiem, Koło ma możliwość zakupu niezbędnych sprzętów, umożliwiających możliwie najwyższą efektywność działań.

– Organizujemy spotkania integracyjne, które zrzeszają i zachęcają do dalszego działania. Chętnie włączamy się w pomoc innym. Pomagaliśmy przy akcjach charytatywnych, gdzie były zbierane pieniądze dla Michasia Boguckiego, Filipka Nowackiego, Oleńki Wiśniewskiej oraz Kubusia Suchodoły – dzieci chorujących na ciężkie choroby, których leczenie jest niezwykle kosztowne. Przyłączyliśmy się do akcji WOŚP na terenie naszego powiatu oraz Finału Szlachetnej Paczki. Działalność charytatywna, dla takich organizacji jak nasza, stanowi jeden z podstawowych filarów funkcjonowania w lokalnej społeczności. Zrzeszamy się, by nieść pomoc innym. Ponadto, co roku bierzemy udział przy organizacji Festynu Rodzinnego w Jabłonce Kościelnej.

KGW Jabłoneczka, dzięki swojemu zaangażowaniu niejednokrotnie udowodniło, że potrafi wygrywać konkursy i zdobywać ciekawe nagrody.

– W 2019 roku zajęliśmy pierwsze miejsce w konkursie na najatrakcyjniejsze stanowisko na naszym lokalnym festynie. Jednym z najważniejszych wydarzeń dla nas był udział w Wojewódzkich Dożynkach w Tykocinie. Zostałyśmy wówczas nagrodzone wyróżnieniem. Chętnie współpracujemy również z Urzędem Gminy Wysokie Mazowieckie. Naszych specjałów kulinarnych można było zasmakować na uroczystym obiedzie przy wyświęceniu wieży na Kościele w Jabłonce Kościelnej oraz przy odsłonięciu pomnika upamiętniającego 100-lecie Bitwy Warszawskiej w naszej miejscowości. W lipcu 2022 r. uczestniczyliśmy w spotkaniu związanym z prezentacją albumu pt. „KAPLICZKI I KRZYŻE PRZYDROŻNE – materialne świadectwo wiary naszych przodków” – na tym wydarzeniu również zaproszeni goście mogli posmakować efektów naszej pracy kulinarnej. Co roku przystępujemy do udziału w konkursie na najatrakcyjniejszy stroik bożonarodzeniowy organizowany przez wójta naszej gminy.

Prace, wykonywane przez KGW Jabłoneczka zostały niejednokrotnie docenione. We wrześniu 2021 roku włączyła ię do wspólnego Narodowego Czytania, gdzie pozycją książkową stałą się „Moralność Pani Dulskiej”. Każda z zaproszonych pań mogła wczuć się w rolę znanego bohatera. Co więcej, członkowie biorą czynny udział w szkoleniach, jak również sami włączają się w organizację szkoleń.

– Czas wolny spędzamy przy wspólnym grillu, wyjeżdżamy do kina, teatru jak również organizujemy wspólne wycieczki. Mamy nadzieję, iż kolejne lata pokażą jeszcze większą integrację i współpracę mieszkańców naszej miejscowości – dodają członkowie KGW Jabłoneczka.

Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Wysokiem Mazowieckiem Grzegorz Żochowski:

– Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich Jabłoneczka to wspaniali ludzie, pełni pasji i zapału do pracy. Chętnie działają na rzecz potrzebujących, zawsze można liczyć na ich pomoc na większych i mniejszych kwestach charytatywnych. Aktywnie działają, pomagając w ogólnopolskich akcjach charytatywnych, co czyni je częścią wielkiego wspólnego dzieła – niesienia pomocy, tym, którzy faktycznie jej potrzebują. Z wielkim zaangażowaniem podchodzą również do imprez okolicznościowych, kulturalnych i religijnych, dbając w ten sposób o rozwój swojej małej Ojczyzny, lokalnych więzi oraz podtrzymywania tradycji. Pomimo ogromu swoich domowych obowiązków, znajdują czas na wspólną organizacją wycieczek, wyjazdy do kina czy też teatru, co świadczy o ich wzajemnej sympatii i umiejętności współpracy czy chęci spędzania tego czasu razem, bez żadnych podziałów czy konfliktów. Cieszę się, że środki otrzymywane z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa są w pełni przez KGW wykorzystane i w pewnym stopniu przyczyniają się do realizacji coraz to nowych pomysłów Waszej społeczności.

Skip to content