Znasz nasze wszystkie wysokomazowieckie koła? Jeśli nie, koniecznie poznaj je… Koło Gospodyń Wiejskich ”Ewelinki” z Wylin Rusi

paź 11, 2022

Koło Gospodyń Wiejskich ”Ewelinki” powstało w 2018r. W skład koła wchodzi 40 osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W ciągu tych kilku lat owocnej działalności, członkowie organizacji zrealizowali mnóstwo przedsięwzięć, m.in.: zadbali o salę wiejską, która została wydzierżawiona od OSP Wyliny Ruś. Ponadto, dzięki działalności koła zostało zakupione nagłośnienie, wystrój sali, wyposażenie kuchni, w której przygotowywane są potrawy i smakowite wypieki na różne imprezy okolicznościowe. ”Ewelinki” to społeczność zgrana i niezwykle pracowita. W ramach wspólnych prac udało się wykarczować obszar gminny przy byłej szkole podstawowej, na którym powstał funkcjonalny i bezpieczny plac zabaw dla dzieci. Aktualnie, społeczność wsi Wyliny Ruś wraz ze wszystkimi członkami koła podjęli się realizacji wykonania boiska sportowego – trwają rozmowy z Burmistrzem Szepietowa, co do dalszych prac. Zimową porą koło stara się zapewnić jak najwięcej atrakcji dla mieszkańców, dlatego też zorganizowany został tradycyjny, wiejski kulig. Warto podkreślić, że nie tylko panie udzielają się w działalności organizacji. W marcu ubiegłego roku to panowie, chcąc uczcić jedno z najpiękniejszych świąt, zorganizowali symboliczne przyjęcie z okazji Dnia Kobiet, na którym wręczyli kwiaty wszystkim obecnym paniom.

Poza wymienionymi powyżej przejawami naszej działalności możemy również pochwalić się udaną współpracą przy organizacji wiejskiego Sylwestra z OSP Wyliny Ruś, za co jesteśmy niezwykle wdzięczni. Oby ta współpraca układała się nam jak najlepiej i trwała jak najdłużej. Pragniemy podkreślić, że ważne są dla nas wartości rodzinne, dlatego też wspominana impreza miała charakter rodzinny: zapewnione zostały atrakcje nie tylko dla dorosłych, ale także dla naszych najmłodszych imprezowiczów – wskazują członkowie KGW ”Ewelinki”.

Uczestniczyliśmy w licznych wystawach, gdzie prezentowaliśmy nasze potrawy i rękodzieła, m.in. na kiermaszu w Korycinach. Chętnie bierzemy udział w wystawach organizowanych przez PODR w Szepietowie, które rokrocznie gromadzą tysiące wystawców i zwiedzających. Tym bardziej jest nam miło, że możemy brać udział w tak dużym przedsięwzięciu. We wrześniu ubiegłego roku, promowaliśmy swoją działalność na festynie w parafii Wyszonki Kościelne, gdzie ze smakiem kosztowano naszych potraw. Przygotowaliśmy mały festyn dla naszych dzieci na zakończenie wakacji.

KGW ”Ewelinki” brało również czynny udział w I Powiatowym Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich w Kobylinie Borzymach. Należy podkreślić, że członkowie koła mogą szczycić się zajęciem II miejsca w konkursie na najładniejsze rękodzieło. Organizacja była inicjatorem badania wzroku dla mieszkańców wsi Wyliny Ruś, w którym uczestniczyły również pielęgniarki ze Szpitala Onkologicznego w Białymstoku. Spotkanie miało charakter prozdrowotny, ponieważ omawiane były bardzo istotne kwestie, takie jak np.: w jaki sposób prawidłowo badać sobie piersi, aby możliwie jak najszybciej wykrywać ewentualne zmiany.

Celem działalności KGW ”Ewelinki” jest nie tylko upowszechnianie tradycji i przekazywanie jej młodszym pokoleniom. Ponadto, członkowie starają się również upowszechniać tradycyjny model rodziny oraz promować rolę kobiet we współczesnym świecie.

„Nasza działalność nie ogranicza się jedynie do obsługi kulinarnej gminno-wiejskich imprez. Łącząc obowiązki żon, matek i gospodyń domowych, obalamy stereotyp wiejskich kobiet w opinii publicznej”. 

Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Wysokiem Mazowieckiem Grzegorz Żochowski: Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich ”Ewelinki” to grono osób, które są bardzo zaangażowane w rozwój swojej wioski. Chętnie organizują różne imprezy dla wszystkich mieszkańców – nie tylko dorosłych, ponieważ zawsze pamiętają także o najmłodszych. Starają się edukować swoje lokalne społeczeństwo poprzez poszerzenie wiadomości prozdrowotnych, co zasługuje na szczególną pochwałę i uznanie. Z przyjemnością promują swoje Koło Gospodyń Wiejskich na różnych imprezach okolicznościowych. Potrafią tańczyć, śpiewać, gotować, ale także wykonują wspaniałe robótki ręczne. Cieszę się, że ”Ewelinki” świetnie sobie radzą z wykorzystaniem funduszy przekazywanych przez ARiMR i przeznaczają je na takie potrzeby, z których mogą czerpać korzyści dla całej społeczności wiejskiej.

Skip to content