Znasz nasze wszystkie wysokomazowieckie koła? Jeśli nie, koniecznie poznaj je… Koło Gospodyń Wiejskich „Błoniewianki” w Wyszonkach Błoniu

mar 23, 2022

Decyzja o założeniu Koła Gospodyń Wiejski „Błoniewianki” zapadła na zebraniu 3 lipca 2020 roku. Przewodniczącą została Małgorzata Wasilewska, wiceprzewodniczącą Małgorzata Tymińska,  a członkiem zarządu Anna Borek. Nasze koło liczy 36 osób. Ze względu na trwającą pandemię musiałyśmy zrezygnować z realizacji części naszych pomysłów. Mimo trudności uczestniczyłyśmy w wielu akcjach charytatywnych:

  • 30 sierpnia 2020 roku — wystawiłyśmy stoisko gastronomiczne na Pikniku Charytatywnym w Klukowie.
  • Na przełomie listopada i grudnia 2020 roku — przygotowałyśmy przetwory owocowe na rzecz Michasia chłopca chorego na SMA.
  • grudzień 2020 roku — przekazałyśmy własnoręcznie wykonane ozdoby bożonarodzeniowe na licytacje charytatywne.
  • 11 lutego 2021 roku — przygotowałyśmy masę słodkości na charytatywny kiermasz tłustoczwartkowy w Ciechanowcu.
  • 6 marca 2021 roku — przekazałyśmy nasze rękodzieło oraz zebrane zabawki na wiosenny kiermasz w Szepietowie.

Panie z naszego koła są niezwykle uzdolnione manualnie. Korzystamy z tych umiejętności, tworząc wspólnie rękodzieło. Uczymy się nawzajem, dzielimy inspiracjami, czego efektem są nasze małe dzieła sztuki.

Gdy jest to możliwe, staramy się uczestniczyć w szkoleniach. Brałyśmy udział w szkoleniu „Moje hobby i rozwój osobisty online”, realizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Dwie panie z naszego koła uczestniczyły w projekcie „Tradycje kulinarne wczoraj i dziś”, realizowanym przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie w partnerstwie z Gminą Rudka oraz Kołem Gospodyń Wiejskich „Róża” w Rudce. Otrzymaną wiedzą dzielimy się oraz staramy się korzystać z niej w naszej działalności.

Chcemy, aby koło służyło mieszkańcom naszych okolic. Współpracujemy z OSP w Wyszonkach Kościelnych, parafią Wyszonki Kościelne, Filią Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszonkach Kościelnych oraz Szkołą Podstawową w Wyszonkach Kościelnych. W ubiegłym roku udało nam się, wspólnie z powyższymi instytucjami zorganizować „Piknik Rodzinny”, podczas którego można było się zaszczepić przeciwko Covid-19. Liczymy na to, że w przyszłości tego typu imprezy plenerowe staną się naszą tradycją.

W ubiegłym roku włączyłyśmy się również w zbiórkę pieniędzy na wymianę dachu na kościele parafialnym w Wyszonkach Kościelnych. Już od listopada spotykałyśmy się, by robić bombki, wianki oraz stroiki świąteczne. Cały dochód ze sprzedaży przekazałyśmy na wyżej wymieniony cel.

Mamy nadzieję, że w nadchodzących latach nasze koło będzie działać jeszcze sprawniej oraz rozwinie skrzydła na nowych polach.

Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Wysokiem Mazowieckiem Grzegorz Żochowski: Członkinie Koła Gospodyń WiejskichBłoniewianki” to niezwykłe kopalnie talentów, a wszystkie razem to już wielka eksplozja. Przejawiają zdolności plastyczne, są mistrzyniami florystyki i dekoracji. Członkinie własnoręcznie wykonują okolicznościowe ozdoby, flowerboxy.  Panie przygotowują pyszne przetwory owocowe, najróżniejsze ciasta i sprzedają je, a zarobione pieniądze przeznaczają na szczytne cele. Mottem KGW „Błoniewianek” może być sentencja Seneki: ,,Najlepszym sposobem na uszczęśliwienie samego siebie jest uszczęśliwić drugiego człowieka”. Koło Gospodyń chętnie udziela się charytatywnie ale i kulturowo. Uważam, że wszyscy możemy się czegoś nauczyć od „Błoniewianek” i chciałbym, aby wszystkie koła tak prężnie się rozwijały.

KGW Błoniewianki / ARiMR Wysokie Mazowieckie

Skip to content