Koło Gospodyń Wiejskich Basiewianki w Kocach Basiach powstało 27.12.2018 roku. Do zarządu należą: Monika Moczulska – prezes, Andrzej Wojtkowski – z-ca prezesa, Monika Gnatowska – członek zarządu. Koło liczy 16 członków, siedzibą zaś jest remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Kocach Basiach. Od samego początku KGW Basiewianki prowadzi ożywioną działalność, skupiając się na organizacji spotkań integracyjnych, którym zapewniają oprawę kulinarną. Swe przedsięwzięcia realizuje nie tylko na terenie gminy Ciechanowiec.Ogólnie rzecz ujmując, KGW organizowało poczęstunki w trakcie wydarzeń ważnych dla lokalnej społeczności (Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych w Ciechanowcu, obchody rocznicy Konstytucji 3 maja w Malcu, rocznica konsekracji kościoła w parafii Winna-Poświętna, otwarcie nowoczesnej obory udojowej w Kocach Schabach). Panie zapraszane były do udziału w festynach organizowanych przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Brały również udział w konkursie pt. ,,Tradycyjny stół wielkanocny 2019” w Korycinach, organizowanym przez Marszałka Województwa Podlaskiego, zdobywając wyróżnienie.
– Nasze działania są dość szeroko zakrojone. Braliśmy udział m.in. w spotkaniu w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem na zaproszenie posła Kazimierza Gwiazdowskiego oraz Wiceministra Inwestycji i Rozwoju Andżeliki Możdżanowskiej odbyło się spotkanie ,,Regionalne Konsultacje Niezależność i Rozwój Kół Gospodyń Wiejskich bez obowiązków i obaw”.W marcu 2019 nasze koło zorganizowało imprezę dla mieszkańców Koców. Odwiedziły nas również kosmetyczki, które pokazały nam jak wykonać makijaż dzienny i makijaż wieczorowy oraz zadbały o nasze paznokcie i skórę. Po pokazie nie zabrakło pysznych naleśników zrobionych przez nas i słodkości. Brałyśmy udział w drugiej edycji konkursu pt. „Tradycyjny stół wielkanocny” w Korycinach zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Wróciłyśmy do domu z wyróżnieniem.Miałyśmy okazję wziąć udział w audycji radiowej pt. „Jedyne takie miejsce”,następnie na Jarmarku Św. Wojciecha w Ciechanowcu wystawiałyśmy stoisko ze swoimi wyrobami wytrawnymi i cukierniczymi.Nasze Panie z wspólnie zrobiły pierogi na spotkanie dla strażaków, sołtysów, radnych z burmistrzem i posłem na strzelnicy myśliwskiej w Malcu – wymieniają członkowie Koła.
Członkinie Basiewianek nie zaniedbują także działań nakierowanych na rozwój własny i doskonalenie warsztatu. Uprawiają modny ostatnio nordicwalking, organizują spotkania z dziedziny kosmetologii. Uczestniczą w szkoleniach organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego z zakresu działalności Kół Gospodyń Wiejskich. Ponadto, miały okazję niejednokrotnie gościć pielgrzymkę rowerową. Panie uczestniczą w akcjach Narodowego Czytania, a także spotkaniach Kół Gospodyń Wiejskich, zarówno tych lokalnych, jak również nieco bardziej odległych.
– Mieliśmy przyjemność zaprezentować się, jako KGW Basiewianki w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu na festynie rodzinnym „Jesień w polu i zagrodzie”. Na pierwszą rocznicę konsekracji Kościoła parafialnego w Winnej Poświętnej przygotowaliśmy dla parafian mały poczęstunek, wzięłyśmy też udział w projekcie ,,Powiat Wysokomazowiecki od kuchni”, organizowanym przez Stowarzyszenie Kulturalne Ziemi Czyżewskiej pod honorowym patronatem Burmistrza Czyżewa oraz Starosty Wysokomazowieckiego. Celem projektu było m.in. stworzenie listy tradycyjnych receptur kulinarnych z powiatu wysokomazowieckiego; przepis na ,,Basieski nieudacznik – klops mięsny” wraz z opisem znalazł się w wydanym przez organizatorów folderze. Za udział w konkursie dostałyśmy wyróżnienie oraz nagrodę.Koło jest głęboko zaangażowane w sprawy publiczne własnej gminy, a przede wszystkim własnej wsi.
W budynku remizy członkinie koła realizują inicjatywy wspólnie z członkami straży pożarnej. Są inicjatorkami i organizatorami uroczystości i rozmaitych przedsięwzięć służących integracji społeczności lokalnej, zacieśnianiu więzi międzypokoleniowych i rodzinnych. Brały udział w organizacji m. in. spotkania opłatkowego, parafialnych obchodów Dnia Babci i Dziadka, przygotowaniu wieńca dożynkowego. Organizowały także liczne zbiórki, chociażby dla 40 Aniołów z Orew Przystań Kostry Noski. Zbierały fundusze, a także książki i pluszaki na licytacje charytatywne. Członkowie brali również udział w #gaszynchallenge na rzecz Kubusia Suchodoły, chorującego na SMA. Kolejnym działaniem Koła był projekt, w którym uczestniczyło pt. „Ciechanowiec dla Jana Pawła II”, realizowanego przez Stowarzyszenie Harmonia przy wsparciu fundacji Okno na Wschód, w ramach programu ,,Podlaskie Lokalnie”. Konkurs „Kremówki Papieskie” zmotywował pięć Kół Gospodyń Wiejskich z dekanatu ciechanowieckiego do rywalizacji w tej tak słodkiej konkurencji. KGW Basiewianki zajęło wówczas zaszczytne III miejsce.
– Brałyśmy również w ogólnopolskiej akcji #DziękujemyŻePijecieMleko, poprzez publikację naszego zdjęcia promującego akcję z tabliczką i oznaczeniem. Następnie zajęłyśmy III miejsce za przepis na tradycyjny deser regionalny- knedle na parzew konkursie pt. „Podlaski przepis”. W ramach „Programu odnowy wsi województwa podlaskiego” otrzymaliśmy ponad 20000zł na zakup wyposażenia niezbędnego do usprawnienia działalności naszej organizacji. Przyczyniliśmy się również do pomocy posiadaczom chryzantem, odebraliśmy kwiaty i przystroiliśmy nimi kapliczki i krzyże w Kocach Basiach, Kocach Schabach, Kocach Psikułach oraz przy kościele parafialnym. Przygotowywaliśmy się do kiermaszu dla Michałka Boguckiego walczącego z SMA, na którym zbieraliśmyśrodki na jego leczenie. Zbieraliśmy butelki dla Kubusia, podarowaliśmy swojskie przetwory na aukcję dla Filipka. Dodatkowo, braliśmy udział w Koncercie z okazji Dnia Kobiet, a także akcji Motoserce.
Aby umilić sobie wieczory członkowie KGW Basiewianki spotykają się przy ognisku. Ponadto, chętnie korzystają z różnorodnych kursów, poszerzających ich wiedzę i umiejętności. Organizują imprezy taneczne, a także otwierają serca dla potrzebujących. Brały też udział w Bitwie Regionów,zajmując III miejsce w konkursie za potrawę: Babka ziemniaczana sołtysa.
Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Wysokiem Mazowieckiem Grzegorz Żochowski: Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich Basiewianki to niewątpliwie ludzie o wielkich sercach, którzy niezwykle chętnie udzielają się charytatywnie, działając przy użyciu możliwie wszelkich sił i środków. Starają się pomóc każdemu, kto zgłasza się do nich z potrzebą. Potrafią się bardzo szybko zorganizować i działać dla innych, ale także dla swojej małej społeczności, co jest dla mnie kwintesencją integracji i tak potrzebnej współcześnie socjalizacji. Mimo, iż ich Koło liczy niewielu członków, to z pewnością na ich przykładzie widać jak prężnie nawet mała grupa łączy się wspólnie, wykonując przy tym obowiązki zawodowe, ale jednocześnie pracując na rzecz swojego małego miejsca na ziemi. Basiewianki biorą udział w różnych kursach, konkursach, kwestach, imprezach, co czyni ich wyjątkowymi, ponieważ we współczesnych czasach nieliczni chcą bezinteresownie współdziałać lub pomagać słabszym. Są otwarci na innych, zawsze wykazując inicjatywę, aby zrobić coś razem. Doceniam Waszą pracę i życzę wam dalszych sukcesów w działaniu.