Znasz nasze wszystkie wysokomazowieckie koła? Jeśli nie, koniecznie poznaj je… Koło Gospodyń „Kobietkowo” w Rosochatem Kościelnem

lut 8, 2023

Koło Gospodyń Wiejskich Kobietkowo powstało w 2017 roku i obecnie liczy 14 członków. Organizacja stara się aktywnie działać nie tylko na rzecz członków, ale i lokalnej społeczności

– Reprezentujemy nasz region na konkursach wigilijnych, jak i wielkanocnych. Z przyjemnością współpracujemy z Urzędem Miasta w Czyżewie i Szkołą Podstawową w Rosochatem Kościelnem. Wspomagamy akcje charytatywne i pomagamy innym w trudnych sytuacjach życiowych, wystawiając na licytację nasze wyroby. Jako jedyne KGW z powiatu wysokomazowieckiego reprezentowaliśmy Powiat Wysokomazowiecki w Bitwie Regionów w Augustowie. Ponadto, chętnie organizujemy warsztaty rękodzieła, robimy stroiki, dziergamy na szydełku ozdoby wielkanocne i choinkowe . Wspólnie wyjeżdżamy do kina, odwiedzamy ciekawe miejsca. Z powodzeniem ukończyłyśmy kurs komputerowy z certyfikatem ECDL. Brałyśmy udział w projekcie Cyfrowy Senior – wymieniają członkinie KGW Kobietkowo.

W 2017 członkinie organizacji brały udział w X Gminnym Konkursie ,,Palma Wielkanocna’, wykonując bardzo wysoką, przystrojoną kolorowymi, ręcznie robionymi kwiatami oraz bukszpanem, za co otrzymały wyróżnienie. W czerwcu 2017 roku Koło zorganizowało wycieczkę do Gospodarstwa Ekologicznego Ziołowy Zakątek w Korycinach. Panie brały również udział w obchodach Dni Czyżewa, przygotowując swoje smakołyki dla gości. Co istotne, często są również współorganizatorami akcji krwiodawstwa.

– Nie sposób opisać szczegółowo naszych działań, których jest rzeczywiście mnóstwo. Do tych, które wspominamy najczęściej można zaliczyć chociażby spływ kajakowy w miejscowości Kutryń. Bawiliśmy się świetnie. Organizowaliśmy ogniska, gdzie można było upiec kiełbaski, a także pobawić się razem w rytm tanecznej muzyki. Nasze członkinie to bardzo utalentowane kobietki, które własnoręcznie robią wiązanki na groby najbliższych, a wspólna praca w Świetlicy Wiejskiej zawsze idzie nam znacznie szybciej i przyjemniej. Braliśmy udział w konkursie na tradycyjne potrawy wigilijne w Tykocinie. Nasze członkinie przygotowały barszczyk, rybę w galarecie, kompot z suszu, kapustę z grzybami, pierogi i paszteciki, za co dostałyśmy dyplom. W 2018 roku miałyśmy zaszczyt uczestniczyć
w konkursie wigilijnym, który odbył się w Supraślu, otrzymałyśmy dyplom i nagrodę za tradycyjny stół wigilijny. Na Wielkanoc 2019 roku pojechałyśmy do Korycin, gdzie miałyśmy przyjemność zaprezentować tam swoje pasztety, wędliny, babki i inne typowe dania wielkanocne. Brałyśmy też udział w obchodach Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Czyżewie, następnie w Bitwie Regionów. Współorganizowałyśmy szkolenie w zakresie profilaktyki raka piersi. Wystawiałyśmy swoje stoisko w Ciechanowcu na Święcie Chleba. Dostałyśmy wyróżnienie w konkursie na deser, który odbył się w Turośli Kościelnej. Organizowałyśmy także Dzień Babci, Walentynki, smażyłyśmy karnawałowe róże na Dzień Kobiet, aby wspólnie celebrować piękne chwile. Szyłyśmy również maseczki, gdy wybuchła pandemia – wymieniają panie z KGW Kobietkowo.

Warto dodać również, że członkinie KGW z Rosochatego Kościelnego udzielają się charytatywnie, m.in. poprzez branie udziału w akcji #gaszynchallenge oraz wystawianie naszych wyrobów na liczne licytacje. Panie chętnie spędzają razem czas, np. w trakcie wspólnych wyjazdów wypoczynkowo-edukacyjnych. Uczestniczyły w przeglądzie ludowych zespołów w Kazimierzu, a przy okazji odwiedziły Nałęczów. Brały udział w warsztatach w Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie oraz w warsztatach florystycznych, aby poszerzyć swe umiejętności rękodzielnicze. Należy również podkreślić, że Kobietkowo to organizacja, która chętnie okazuje swoje wielkie serca innym.

– Wykonałyśmy drobne upominki dla żołnierzy, którzy strzegli naszych granic z Białorusią. Brałyśmy udział w Dniach Czyżewa wystawiając swoje stoisko. Ponadto, prezentowałyśmy się w swoich pięknych strojach przy stoisku bogato zastawionym na I Powiatowym Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich w Kobylinie Borzymach, gdzie zajęłyśmy II miejsce w konkursie na najlepszą nalewkę. Na Dożynkach Gminnych także otrzymałyśmy nagrodę za najlepszą potrawę. Na miłe zakończenie roku organizowaliśmy Sylwestra w naszej Świetlicy Wiejskiej.

Burmistrz Czyżewa Anna Bogucka:

– jako Burmistrz Czyżewa cieszę się, że na terenie naszej gminy prężnie działają na rzecz lokalnej społeczności Koła Gospodyń Wiejskich min. „Kobietkowo” które jest pierwszym  założonym kołem spośród istniejących obecnie w naszej Gminie.
Panie z KGW „ Kobietkowo”, które z własnej inicjatywy działają na rzecz lokalnej społeczności, ale też promują gminę, jej tradycje, zwyczaje oraz kuchnię regionalną na terenie nie tylko gminy ale również powiatu i województwa a przez to uatrakcyjniają życie lokalnej społeczności. Członkowie KGW „ Kobietkowo” chętnie biorą udział we wszelkiego rodzaju inicjatywach organizowanych przez Gminę min. dożynki Gminno-Parafialne, czy też Dni Czyżewa. Kultywują regionalne zwyczaje i tradycje min. piekąc wspólnie pączki i faworki na „Tłusty Czwartek” czy też przygotowując palmę na konkurs „Palm Wielkanocnych „.  Panie z KGW chętnie dzielą się również swoją wiedzą z innymi grupami takimi jak Klub Seniora  poprzez prowadzenie wspólnie warsztatów kulinarnych.

Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Wysokiem Mazowieckiem Grzegorz Żochowski:

Mimo, że Koło Gospodyń Wiejskich Kobietkowo liczy kilkanaście osób to niewątpliwie łączy ludzi, którzy mają ogromne serca i całą moc chęci do działania. Członkinie potrafią świetnie bawić się w swoim towarzystwie, ale także chętnie biorą udział w różnych konkursach gminnych, powiatowych czy nawet Bitwie Regionów. Do koła należą kobiety w różnym wieku, co świadczy o ich umiejętnościach integracyjnych i organizatorskich. Co dla mnie niezwykle istotne, chętnie niosą pomoc potrzebującym, udzielają się charytatywnie, co zasługuje na szczególne wyróżnienie. Pragnę podkreślić również, że „kobietki” starają się wzbogacać swoje umiejętności, są otwarte na nowe znajomości i miejsca, chętnie korzystają z różnych szkoleń, nawet tych oddalonych o setki kilometrów. Zarażają pozytywną energią, są zawsze uśmiechnięte i chętne do współpracy z innymi Kołami Gospodyń Wiejskich z regionu. Dla mnie jako osoby, która na co dzień współpracuje z tego typu organizacjami, współdziałanie z tak energicznych i chętnych do działania pań jest ogromną przyjemnością i zaszczytem.

 

 

 

 

 

Skip to content