Lato w KGW Łapiczanki

lip 17, 2023

Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich „Łapiczanki” aktywnie spędzają czas letni. Tutaj nie ma leniwych wakacji. Dla członków KGW organizowane są spotkania, warsztaty i szkolenia. Tematyka każdego z wydarzeń  jest różnorodna, jednak zawsze zawiera elementy edukacyjne, najistotniejsze dla osób żyjących w Łapiczach.

 

W sobotę, 15 lipca, w siedzibie KGW odbyły się warsztaty poświęcone przedsiębiorczości. Z uwagi na bardzo upalny dzień, spotkanie odbyło się w przewiewnej altanie. Jednym z punktów warsztatów, w których wzięło około 15 osób , był wykład o podstawowych wymogach przy zakładaniu i prowadzeniu gospodarstw agroturystycznych. Uczestnicy mogli dowiedzieć się że rolnik czynny zawodowo może przyjmować i żywić swoich gości bez odprowadzania za to podatków. Oczywiście trzeba spełnić określone warunki, aby móc skorzystać z takich możliwości. Te aspekty i inne wymogi organizacyjno-prawne omówiła Joanna Czarkowska, główna specjalistka ds. agroturystyki i turystyki wiejskiej. Wskazała, że podlaska kuchnia jest niesamowitym magnesem przyciągającym turystów z kraju i zagranicy, co znacząco może zwielokrotnić dochód w gospodarstwie. Innym, równie ważnym źródłem dodatkowego dochodu może być wyrób i sprzedaż rękodzieła. Podkreślono niebagatelną rolę promocji kwater agroturystycznych i oferowanych wyrobów kulinarnych oraz rękodzielniczych. W trakcie wykładu, zaprezentowano, że taką możliwość zupełnie bezpłatnej promocji ofert zapewnia ogólnopolski portal „Polski e-bazarek”, który zawiera stronę www.podlaskiebazarek.pl, skierowaną do podlaskich rolników. W trakcie wykładu zaakcentowano, że miesięcznik „Wiadomości Rolnicze” wydawany przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, prezentuje na swoich łamach ciekawe przykłady lokalnej przedsiębiorczości oraz zawiera m.in. merytoryczne artykuły o wspomnianej tematyce .

Spotkanie z członkami KGW obfitowało w liczne zapytania i rozmowy na wymienione tematy. Duże zainteresowanie wzbudziły artykuły z ostatniego numeru „Wiadomości Rolniczych” z przepisami kulinarnymi i konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Wiele zapytań padło również o możliwości zarejestrowania ofert na stronie podlaskiego e-bazarku.

 

Joanna Czarkowska

Fot. Anna Fatyga

Skip to content