Koło Gospodyń Wiejskich „Zawykowianki”

gru 15, 2022

Początki działalności Koła Gospodyń Wiejskich sięgają 2012 roku, kiedy Pani Helena Owczarczuk, sołtys wsi Zawyki-Ferma otrzymała propozycję zorganizowania szkolenia kulinarnego pod hasłem „Kuchnia Polska”.
Grupa zaprzyjaźnionych mieszkanek wsi Zawyki i Zawyki-Ferma zdecydowała się na zarejestrowanie Koła Gospodyń Wiejskich w Krajowym Rejestrze Sądowym.
KGW ma obecnie 15 członkiń, a jego siedziba mieści się w budynku byłej szkoły podstawowej w Zawykach.
Od początku powstania biorą czynny udział w licznych imprezach kulturalnych, tj. dożynki i festiwale muzyczne, na których zdobywają nagrody i wyróżnienia.
2014 r. – udział w Dożynkach Wojewódzkich w Surażu;
2015 r. – udział w Dożynkach Wojewódzkich w Łapach;
2016 r. – zajęcie II nagrody w kategorii najpiękniejszy wieniec dożynkowy podczas Dożynek Wojewódzkich w Szumowie;
2018 r. – I nagroda na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Surażu oraz I miejsce za wieniec dożynkowy podczas Dożynek Wojewódzkich w Grodzisku;
2019 r. – udział w Dożynkach Wojewódzkich w Tykocinie;
2022 r. – I miejsce za wieniec dożynkowy współczesny podczas Dożynek Wojewódzkich w Ciechanowcu.
Po 10 latach funkcjonowania Pani przewodnicząca Helena Owczarczuk wraz z członkiniami planuje dalszy rozwój. Zamierzenia Koła Gospodyń Wiejskich na przyszłość, to m. in. organizacja i udział w szkoleniach kulinarnych, warsztatach rękodzieła, konkursach muzycznych i innych imprezach kulturalnych, co przyczyni się do promocji Gminy Suraż i podtrzymania podlaskich tradycji.

Jarosław Turkowicz

 

Skip to content