Zdrowo znaczy smacznie

lip 10, 2020

W ramach działalności statutowej nieodpłatnej jako specjalistka z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Bielsku Podlaskim, zrealizowałam planowy pokaz pt. „Zdrowy styl życia” w miejscowości Orzechowicze w gminie Bielsk Podlaski.
Pokaz w Orzechowiczach zaplanowałyśmy wspólnie z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich na lipcowy termin. We wsi jest nowa świetlica, estetycznie i nowocześnie urządzona, z wyposażoną kuchnią i łazienką. Upał szczęśliwie odpuścił i w wyznaczonym dniu przywitała nas chłodna i pochmurna pogoda. Panie z Koła Gospodyń zawitały w licznym gronie (16 osób).

Po krótkim wykładzie i omówieniu zagadnień związanych z tematem pokazu (m.in. wartości odżywcze podstawowych produktów żywieniowych, kaloryczności wybranych produktów, produkty o obniżonej zawartości cholesterolu, zasady przygotowywania i obróbki produktów, zasady układania jadłospisów z uwzględnieniem sezonowości), uczestniczki ochoczo zabrały się do przygotowania potraw zaplanowanych do degustacji. Zgodnie stwierdziły, że potrawy niskokaloryczne, o obniżonej zawartości cholesterolu i cukru mogą być pyszne i niepracochłonne. Na pokaz wybrałam niezastąpione kotlety selerowe z płatkami owsianymi, zapiekankę z fileta drobiowego, warzyw i jogurtu oraz ryż z pieczarkami jako dodatek do mięsa i kotletów. Nie zabrakło oczywiście leciutkiej sałatki z kalafiora z koperkiem i sosem jogurtowo czosnkowym.

Do przyprawiania dań używałyśmy „wegetę” przygotowaną z własnoręcznie z suszonych warzyw i ziół, bez konserwantów i wysokiej zawartości soli. Na deser było ciasto – lekki biszkopt z chudą śmietaną i jabłkami, z małą zawartością cukru.

Panie były zgodne – proste, ogólnodostępne składniki i łatwość przygotowania spowodują, że będą korzystać z poleconych przepisów. Broszury PODR „Zdrowy styl życia”, „ Zdrowy styl życia – porady i przepisy kulinarne” i „Zioła w ogrodzie” rozeszły się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki.

Porowska Barbra

Skip to content