- Najlepsze przetwory otrzymamy wtedy, kiedy do ich przygotowania przystąpimy niemal natychmiast po zebraniu owoców czy warzyw – najlepiej tego samego dnia.
- Warzywa i owoce należ myć, zanim się je pokroi czy wydryluje – w przeciwnym razie mogą niepotrzebnie nasiąknąć wodą.
- Twarde warzywa i owoce warto przed smażeniem zanurzyć na chwilę we wrzącej osolonej wodzie. Taki zabieg, zwany blanszowaniem, stosowały powszechnie nasze prababki.
- Do marynowania zamiast octu spirytusowego lepiej używać octu winnego, który jest znacznie zdrowszy i smaczniejszy.
- Do domowych przetworów należy używać źródlanej wody, woda z kranu może znacznie pogorszyć smak i zapach przetworu.
- Aby owoce i warzywa w trakcie kiszenia nadmiernie nie zmiękły, należy dno naczynia, w którym będą się kisiły, wyłożyć umytymi i osączonymi liśćmi czarnej porzeczki, winogron, dębu lub wiśni, a także przykryć nimi ciasno ułożone produkty.
- Przeznaczone na konfitury owoce o twardej skórce, takie jak agrest, jarzębina, rajskie jabłuszka, śliwki czy morele, przed włożeniem do syropu należy ponakłuwać wyparzoną, ostrą wykałaczką lub obgotować w wodzie. Owoce łatwo rozpadające się (maliny, poziomki, truskawki) dobrze jest zanurzyć na chwilę w alkoholu – najlepiej w spirytusie, brandy lub rumie.
- Do przygotowania przetworów nie wolno używać naczyń aluminiowych, z których podczas gotowania mogą uwalniać się do potraw toksyczne związki. Wskazane jest także używanie noży i tarek wyłącznie z nierdzewnej stali.