- Jaja to produkt wrażliwy na zewnętrzne warunki, należy je chronić przed światłem, wilgocią i dość wysoką temperaturą. Czas przechowywania zależy przede wszystkim od ich świeżości i czystości. Przed dłuższym przechowywaniem jaj nie można myć, ponieważ usuwa się w ten sposób naturalną osłonę, chroniącą przed zakażeniem i dostępem tlenu.
- Najlepiej przechowywać w chłodziarce układając zwężonym końcem w dół.
- Należy unikać przechowywania jaj we wspólnym pomieszczeniu z produktami o intensywnym zapachu, który łatwo może przeniknąć do wnętrza jaja.
Przechowywać je można w pomieszczeniach o temperaturze nie przekraczającej 12°C, ale nie niższej niż 0°C. - Jajka można przechowywać bez obniżania ich wartości przez 14 dni, w lodówce zaś przez 6 tygodni (raz w tygodniu obrócić o pół obrotu).
- Jajko przeznaczone do smarowania ciasta po wierzchu, dobrze jest rozmieszać z niewielką ilością mleka – oszczędniej, a ponadto ciasto wolniej się rumieni.
- Jeżeli po zużyciu białek pozostaną żółtka, należy włożyć je do słoika i zalać zimną wodą – długo zachowają świeżość.
- Jeśli jaja mają służyć do ozdobienia półmiska, podczas gotowania mieszamy je delikatnie przez cały czas, aby żółtka nie znalazły się tylko po jednej stronie.
- Jajka w koszulkach nie stracą kształtu gdy do wody, w której mają się gotować wlejemy kilka kropli octu. Żeby ugotować idealne jajka, trzeba zamieszać wrzątek w garnku i wbić jajo w sam środek wiru.
- Szybciej ubijemy białka na sztywną pianę gdy dodamy do nich szczyptę soli i troszeczkę octu. (WK)