Barszcz wigilijny
kg buraków ćwikłowych, kilka suszonych grzybów, 2 cebule, przyprawy: po kilka ziarenek pieprzu i ziela angielskiego, listek laurowy, sól do smaku, kwasek cytrynowy
Umyte i uprzednio namoczone grzyby ugotować w wodzie, w której się moczyły. Obrane buraki zetrzeć na tarce, zalać zimną wodą, dodać cebulę i pozostałe przyprawy. Zagotować. Wystygnięty wywar połączyć z wywarem z grzybów i zagotować. Na koniec doprawić solą i kwaskiem cytrynowym.
Uszka do barszczu
Ciasto: 1/2 kg mąki, jajko, pół szklanki wody, sól.
Nadzienie: 20 dag grzybów suszonych, 10 dag cebuli, bułka, 4 łyżki oleju, sól, pieprz
Grzyby i bułkę namoczyć, cebulę obrać i przesmażyć. Wszystko zemleć, dodać sól, pieprz i wymieszać. Tak przygotowanym farszem nadziewać uszka.
Z podanych składników zagnieść ciasto, rozwałkować i pokroić na małe kwadraty. Na każdy kwadrat nałożyć trochę nadzienia. Zlepiać i formować uszka. Następnie wrzucić do gotującej i osolonej wody. Gdy wypłyną na wierzch są ugotowane.
Kapusta ze śliwkami
kg kiszonej kapusty, 20 dag suszonych śliwek, cebula, 3 łyżki oleju, przyprawy: sól, pieprz, łyżka maggi lub sosu sojowego
Kapustę odcisnąć, włożyć do garnka i dodać wypłukane i pokrojone śliwki oraz przyprawy. Zalać litrem wody i gotować pod przykryciem na małym ogniu. Cebulę pokroić w kostkę i przesmażyć na rozgrzanym oleju. Tak przygotowaną dodać do kapusty. Kapustę dusić, mieszając od czasu do czasu. Podawać do smażonej ryby np. karpia.
Ryba w cieście
1/2 kg filetów rybnych, sól lub przyprawa do ryb
Ciasto: 1,5 szklanki mąki, jajko, 1/2 szklanki mleka, sól, odrobina mielonej papryki, olej do smażenia
Filety posolić lub posypać przyprawą do ryb. Przygotować ciasto. Do mąki dodać żółtka, olej oraz tyle mleka by powstało ciasto nieco gęściejsze niż na naleśniki. Ciasto posolić, dodać paprykę i na końcu ubitą pianę z białka.
Przygotowaną wcześniej rybę zanurzyć w cieście i smażyć na mocno rozgrzanym oleju.
Smażyć z obu stron rumieniąc.
Śledź po japońsku
4 małe śledzie, 2 jaja, 1/2 szklanki groszku konserwowego, 3 łyżki majonezu, 2 cebule, ogórek kwaszony, 2 łyżki śmietany, jabłko
Wymoczone śledzie oczyścić, wyfiletować. Cebulę pokroić w plastry i sparzyć wrzątkiem zaś ogórek kwaszony pokroić w kostkę. Jabłko obrane zetrzeć na tarce jarzynowej. W filety śledziowe zawinąć cebulę, 1/2 ugotowanego jaja, pokrojony ogórek i jabłko. Zwinięte filety ułożyć na półmisku. Po bokach obłożyć groszkiem konserwowym. Majonezem rozmieszanym ze śmietaną polać filety, udekorować natką pietruszki.
Kompot z suszonych owoców
30 dag suszonych owoców: jabłek, śliwek, gruszek i moreli, 1/3 szklanki cukru, cynamon
Owoce umyć, zalać wodą, zostawić na kilka godzin. Wodę, w której się moczyły zlać, dodać cukier i cynamon. Zagotować. Włożyć owoce i gotować około 15 minut.
Szynka w winie
2 kg szynki, warzywa: cebula, seler, por, marchewka, pietruszka, kilka goździków, szklanka wina (najlepsze wino czerwone), 4 łyżki masła
Szynkę natrzeć solą, pieprzem i czosnkiem. W chłodnym miejscu pozostawić na kilka godzin. Warzywa oczyścić i pokroić w paseczki a następnie podsmażyć na maśle i włożyć do brytfanny. Szynkę obłożoną goździkami ułożyć w warzywach i podlać winem. Piec około godziny w temperaturze 200°C.
Kurczak z miodem
Kurczak, łyżka oleju, 1/2 łyżeczki papryki w proszku, ząbek czosnku, szczypta bazylii, łyżka mąki, 3 łyżki miodu, 1/2 szklanki mleka, 15 dag pieczarek
Kurczaka podzielić na części, osuszyć a następnie natrzeć solą, olejem i czosnkiem. Na koniec oprószyć papryką i odstawić w chłodne miejsce. Po upływie 2 godzin nagrzać piekarnik i wstawić kurczaka polanego stopionym masłem oraz oprószyć mąką. Piec w dobrze nagrzanym piekarniku. Gdy mięso się zarumieni zmniejszyć płomień i polać kurczaka miodem wymieszanym z mlekiem. Piec dalej podlewając wytworzonym sosem. Pod koniec pieczenia dodać pieczarki umyte i pokrojone. Piec, do czasu gdy po nakłuciu mięsa pojawi się biała kropla soku, kurczak wówczas jest gotowy.
Sałatka egzotyczna
puszka mandarynek, 1-2 owoce kiwi, 2-3 banany, cytryna, łyżka miodu, kieliszek koniaku
Do osączonych mandarynek dodać pokrojone w plasterki banany oraz ćwiartki owoców kiwi. Wymieszać z sokiem z cytryny, miodem i koniakiem. Dobrze schłodzoną sałatkę podawać w szklanych pucharkach.
Miodownik
szklanka miodu, szklanka cukru, 12-25 dag masła lub margaryny, 50-60 dag mąki, 4 jaja, szklanka świeżej śmietany, łyżeczka sody, łyżeczka przypraw korzennych
Miód podgrzać aby się rozpuścił, następnie ucierać z żółtkami, cukrem i rozpuszczonym masłem lub margaryną. Sodę rozpuścić w małej ilości mleka, wlać do ucieranej masy.
Dodać przyprawę korzenną i śmietanę oraz małymi porcjami mąkę. Białka ubić na pianę, dodać do ciasta i wymieszać. Ciasto wyłożyć do wysmarowanej tłuszczem blachy. Piec od 45 do 60 minut.
Strucla z bakaliami
Ciasto: 3 szklanki mąki, 5 dag drożdży, 6 żółtek, 2/3 szklanki mleka, szklanka cukru, cukier waniliowy, szczypta soli
Nadzienie: 25 dag posiekanych bakalii: orzechy, rodzynki, figi
Przygotować rozczyn z drożdży, ciepłego mleka, łyżki cukru i łyżki mąki i odstawić w ciepłe miejsce. Żółtka utrzeć z cukrem, cukrem waniliowym i solą, wlać do przesianej mąki. Kolejno dodać wyrośnięty rozczyn, wymieszać, po czym zagnieść ciasto. Następnie wyrabiając ciasto powoli wlewać roztopione masło.
Wyrobione ciasto rozwałkować na prostokąt i posypać placek bakaliami. Zwinąć wzdłuż krótszego brzegu. Przełożyć struclę do natłuszczonej formy i pozostawić do wyrośnięcia. Gdy ciasto wyrośnie można je posmarować rozmąconym jajkiem. Piec w piekarniku około 40 minut.
Elżbieta Grunwald