Na jesienne przetwory polecamy rośliny dyniowate, a szczególnie ogórki, które w domowym przetwórstwie zajmują najważniejsze miejsce, zresztą całkiem zasłużenie, ponieważ można je przerabiać na różne sposoby i w połączeniu z wieloma warzywami.
Sałatka z ogórkami i oregano
4 kg ogórków, 1/2 kg cebuli, 4 duże papryki
zalewa: 2 szklanki octu, 3 szklanki wody, 3 szklanki cukru, po jednej czubatej łyżeczce oregano, ziela angielskiego i gorczycy
Ogórki (niezbyt duże) umyć, nie obierać i rozkroić wzdłuż „na krzyż”. Wszystkie przełożyć do miski i zalać solanką przygotowaną z 6 szklanek wody i szklanki soli, odstawić na 6-8 godzin. Po tym czasie zlać solankę. Paprykę pokroić w paski (niezbyt cienkie) a cebulę w półtalarki, następnie dodać je do odcedzonych ogórków, wymieszać, wkładać do słoików, zalewać wrzącą zalewą. Zakręcać słoiki i pasteryzować około 20 minut.
Sałatka z ogórkami i przyprawą do grilla
4 kg ogórków, 6 dużych strąków kolorowej papryki, 4 duże cebule
zalewa: 3 szklanki wody, 2 szklanki octu, 4,5 szklanki cukru, po łyżce: dobrej przyprawy grillowej, gorczycy i ziela angielskiego
Ogórki pokroić w słupki, jak w powyższym przepisie i zalać także solanką z 6 szklanek wody i szklanki soli na około 8 godzin. Po zlaniu solanki, dodać do ogórków paprykę pokrojoną w słupki i cebulę w półtalarki. Warzywa nakładać do słoików i zalewać zalewą. Słoiki zakręcić i pasteryzować przez 20 minut.
Sałatka z ogórkami i marchwią
5 kg ogórków, 5 marchewek, 5 cebul, 5 ząbków czosnku, 3-4 łyżeczki soli
zalewa: pół szklanki octu, szklanka wody, ćwierć szklanki oleju, pół szklanki cukru
Ogórki obrać, pokroić w plasterki, posolić. Marchewkę oskrobać, zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Czosnek obrać, drobno pokroić. Cebulę pokroić w kostkę, posolić. Po godzinie odcisnąć ogórki i cebulę, wymieszać z resztą warzyw. Zagotować zalewę. Włożyć sałatkę do gorącej zalewy, wymieszać, przełożyć do słoików typu twist, zamknąć. Pasteryzować.
Sałatka wielowarzywna
50 dag kalafiorów, 50 dag marchwi , 50 dag cebuli, 50 dag papryki, 50 dag ogórków kiszonych, 50 dag pomidorów
zalewa (na każdy litr wody): łyżka soli, 2 łyżki cukru, łyżeczka kwasku cytrynowego, pieprz ziarnisty, ziele angielskie, nasiona kopru, czosnek, olej
Kalafiory podzielić na różyczki, obgotować, odcedzić. Oczyszczoną marchew cebulę i paprykę pokroić w krążki razem obgotować, odcedzić. Ogórki i pomidory umyć i pokroić w talarki. Składniki zalewy dokładnie wymieszać. Każdy słój napełnić zalewą do 1/3 wysokości. Następnie warstwami – nie ubijając – ułożyć poszczególne warzywa (powinny być całkiem pokryte zalewą). Na wierzch każdego słoika wlać łyżeczkę oleju. Zakręcić słoiki i pasteryzować.
Ogórki w zalewie musztardowej
3 kg ogórków, litr wody, szklanka octu, szklanka cukru, 3 niepełne łyżki soli, 5 łyżek musztardy, ziele angielskie, gorczyca, pieprz, liść laurowy, czosnek, chrzan, koperek, marchewka
Ogórki umyć, pokroić na „ósemki” lub na plasterki. Włożyć do słoików. Następnie do słoików włożyć przyprawy. Przygotować zalewę: wodę, ocet, cukier, sól i musztardę wymieszać. Zalewą zalać ogórki i zapasteryzować.
Sałatka z cukinią
3 kg cukinii, kg cebuli, 7-8 marchewek, łyżka soli
zalewa: 1,5 szklanki octu, 6 szklanek wody, 3/4 szklanki cukru
Cukinię obrać i pokroić w niewielkie słupki, cebulę pokroić w piórka. Każde warzywo włożyć do osobnego naczynia, posolić. Po dwóch godzinach odcisnąć, przełożyć do jednego naczynia, dodać marchew startą na grube wiórki, dobrze wymieszać. Zalać warzywa wrzącą zalewą. Gorące przełożyć do wyparzonych słoików, zamknąć. Pasteryzować 20 min.
Joanna Czarkowska