Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Sekretariat Regionalnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich zaprosili miłośników gotowania na bezpłatne warsztaty kulinarne.
Warsztaty odbyły się w dniu 28 listopada 2014 roku w Białymstoku, w profesjonalnym studium kulinarnym „Atuty”. Tematem było „Profesjonalne komponowanie dań z produktów lokalnych w agroturystyce”.
Potrawy z produktów lokalnych
Uczestnikami byli przedstawiciele kwater agroturystycznych i doradcy z PODR w Szepietowie. Mile widziane też były osoby lubiące zdrowy tryb życia. Jest to okazja do wymiany praktyk kulinarnych oraz degustacji świeżo przygotowanych dań. Spotkania prowadziła finalistka konkursów gastronomicznych, szef kuchni Ewa Bałdyś-Jakuć.
Następnie była cześć praktyczna. Polegała ona na grupowym wykonaniu dań. Przepisy były urozmaicone, dania mięsne, zupy, nie zabrakło też deserów. Do przygotowania było:
– Tarta z serem korycińskim,
– Zupa z zielonej soczewicy z pomidorami i serem korycińskim,
– Różowa pierś z kaczki z sosem porzeczkowym słodzonym lipcem białowieskim i kluskami z ciasta kartaczowego,
– Pieczone jabłko flambirowane podlaską samogonką zbożową z kruszonką z masła z Filipowa i mąki orkiszowej.
Tylko z gospodarstw ekologicznych
Większość składników użyta do przygotowania potraw pochodzi z gospodarstw ekologicznych województwa podlaskiego. w województwie podlaskim zarejestrowanych jest 50 produktów lokalnych, niektóre z nich były użyte do wykonania dań.
Gospodarstwo ekologiczne to takie gdzie unika się stosowania nawozów sztucznych, pestycydów, regulatorów wzrostu oraz dodatków do żywności. Użyta do przygotowania dania „Pieczone jabłko flambirowane podlaską samogonką zbożową z kruszonką z masła z Filipowa i mąki orkiszowej” mąka orkiszowa posiada walory odżywcze i właściwości lecznicze. Wspomaga ciało oraz wpływa na krążenie krwi. Orkisz też pełni rolę przy przeziębieniach, alergiach czy też chorobach wątroby i nerek. Odpowiednia dieta bogata w orkisz obniża poziom cholesterolu we krwi.
Uczestnicy warsztatów zdobyli praktyczne umiejętności w przygotowaniu potraw charakterystycznych dla naszego regionu. Zdobytą wiedzę i umiejętności praktyczne będą mogli w przyszłości wykorzystać w życiu codziennym prowadząc kwatery, gospodarstwa agroturystyczne czy też zdrowe żywienie rodziny. Był to dobry sposób na odświeżenie dawno zapomnianych przepisów i poznanie nowych technik gotowania. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni i zainteresowani dalszym uczestnictwem w podobnych warsztatach gastronomicznych.
Małgorzata Czarkowska