Święta Wielkanocne kojarzą się przede wszystkim z jajkiem, które symbolizuje nowo budzące się życie oraz nadchodzącą wiosnę i cieplejsze dni. W tym czasie, na stole króluje więc ono pod różnymi postaciami – pisanki, faszerowane, bądź w majonezie, czy też jako sałatka. Bez jajek nie ma możliwości upieczenia puchowej wielkanocnej baby czy innych świątecznych wypieków. Jaja posiadają ogromne walory odżywcze, przy czym nie są zbyt kaloryczne. Pomimo tego, że zawierają dość duże ilości cholesterolu, to nie jest on tak groźny, jak przyjęło się uważać, ponieważ obecność lecytyny hamuje jego zły wpływ na organizm człowieka
Jaja oprócz walorów smakowych, posiadają nieocenione walory dekoracyjne i mogą posłużyć jako fantazyjna ozdoba przygotowanych potraw świątecznych oraz stać się atrakcyjnym urozmaiceniem wystroju biesiadnego stołu. Dodatkową zaletą takich dekoracji jest to, że są one jadalne i mogą być zachętą dla „niejadków” do zjedzenia chociażby samej ozdoby.
Do prezentowanych dekoracji wykorzystano jaja kurze i przepiórcze. Początkowym i najważniejszym elementem przygotowania dekoracji z jaj, jest odpowiednie ich ugotowanie. Nie mogą być zbyt miękkie, ponieważ dekoracja po prostu nie uda się, ale nie mogą też być zbyt długo gotowane, ponieważ wokół żółtka wytworzy się ciemna i nieapetyczna otoczka, która dodatkowo wydziela niezbyt przyjemny zapach.
Pomysłów na dekoracje jest bardzo dużo – wszystko zależy od osoby wykonującej ozdoby, przede wszystkim od jej pomysłowości i zręczności. Należy wziąć pod uwagę fakt, że dekoracje wymagają odpowiedniej precyzji i dokładności, tak więc ważnym czynnikiem przy doborze ilości i formy dekoracji będzie czas, jaki musi być przeznaczony na ich wykonanie.
Przygotowując świąteczny stół zachęcam do skorzystania z pomysłów przedstawionych poniżej, lub też do wykorzystania ich jako inspiracji do tworzenia własnych, niepowtarzalnych ozdób.
Oto moje propozycje, dzięki którym tegoroczny stół Wielkanocny może zyskać dodatkowy efekt:
Baranek – wykonany z jaja kurzego i 3 jaj przepiórczych (głowa i nóżki), połączonych kawałkami wykałaczek. Rogi wykonane ze skórki cytrynowej, oczy z ziarenek pieprzu.
Kurka – wykonana z jaja kurzego i połówki jaja przepiórczego, dziobek i skrzydełka z rzodkiewki, ogonek z 1/4 plasterka cytryny, grzebyk z listka pora.
Kogutek – wykonany z jaja kurzego, przepiórczego i plasterków rzodkiewki.
Kurczaki – wykonane z jaj kurzych i plasterków cytryny, oczy z ziarenek pieprzu.
Kaczuszki – wykonane z połówek jaja kurzego (tułów) i ćwiartek jaja przepiórczego (główki), skrzydełka z sałaty, oczy z ziarenek pieprzu.
Stokrotki – wykonane z białka jaja ugotowanego na twardo. Wykonanie polega na tym, że nożykiem o niezbyt szerokim i niedługim ostrzu należy wkłuć się tuż pod cienką warstwą białka i delikatnie, dokoła czubka jaja odcinać małe partie białka formując płatki kwiatka. Ważne jest, aby dekoracja ta była wykonana tylko z białka.
Rozetki z jaj i rzodkiewki – wykonane z jaj kurzych i rzodkiewek, wykrojonych nożykiem do obierania ziemniaków)
Kwiatek – wykonany z plasterków jaja i odpowiednio wyciętych liści pora
Sposób podania pokrojonych jaj – cytryna z fantazyjnie wyciętymi paskami skórki, „ósemki” jaj kurzych i przepiórczych, rzodkiewka.
Grzybki – wykonane z jaja kurzego i jaja przepiórczego, w których nożem zostały ścięte końcówki, oraz z połówek rzodkiewek.
Łódeczki – wykonane z połówek jaj i liści pora. Żagle można wykonać z plasterka sera nabitego na wykałaczkę, dodatkowo można ozdobić majonezem lub sosem tatarskim.
Myszki – wykonane z połówek jaja kurzego, wąsy i ogonek z pora, oczy i nos z ziarenek pieprzu, uszy z plasterków rzodkiewki
Skrzat – wykonany z jaja kurzego i przepiórczego, czapeczka z „obierki” rzodkiewki, piórko z kawałka sałaty, ręce z kawałka rzodkiewki, oczy i nos z ziarenek pieprzu.
Biedronka – wykonana z połówki jaja kurzego i połówki rzodkiewki, oczy z pieprzu, czułki z pora, kropki z drobno pokrojonej rzodkiewki
Joanna Czarkowska