Zdrowy styl życia w Tołwinie

paź 6, 2021

W Tołwinie, jednej z siemiatyckich miejscowości, dnia 28 września 2021r odbył się pokaz poświęcony tematyce ,,Zdrowego stylu życia”. Skierowano go do mieszkanek obszaru wiejskiego i ukierunkowano na zagadnienia:

1. Zasady zdrowego stylu życia;
2. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych (cukrzyca typu 2, miażdżyca, osteoporoza, choroby kobiece);
3. Obliczanie i interpretacja wskaźników BMI, WHR, badanie poziomu cukru we krwi, samobadanie piersi, kontrole ginekologiczne i bank komórek macierzystych – dostępność w woj. podlaskim, badanie ciśnienia krwi, nauka udzielania pierwszej pomocy, w tym nieprzytomnym, wraz z praktycznym wykonywaniem resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dorosłych, niemowląt oraz dzieci.

Podczas pokazu wykorzystano fantom, który jest na wyposażeniu PZDR w Siemiatyczach. Uczestniczkom zaprezentowano podręczny sprzęt do wykonywania pomiarów taki jak: pulsoksymetr, ciśnieniomierz naramienny, glukometr, miarę do mierzenia obwodu ciała. Do przeprowadzenia pokazu zaproszono osobę z wykształceniem i stażem medycznym (mgr położnictwa). Pozwoliło to profesjonalnie podejść do zagadnienia zdrowego stylu życia, wyjaśnić nurtujące wątpliwości i wzmocnić potrzebę dbałości o zdrowie rodziny. Pokaz wzbudził wśród kobiet zainteresowanie problematyką, szczególnie w aspekcie praktycznych możliwości sprawdzenia swoich sił i umiejętności w prezentowanej dziedzinie codziennego życia. Dzięki fantomowi, każda z uczestniczek samodzielnie podeszła do próby resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dokonywane były pomiary za pomocą zgromadzonej podręcznej aparatury pomiarowej i krótka, poglądowa analiza uzyskiwanych wyników.

Anna Szeryńska
PZDR w Siemiatyczach

Skip to content