W okresie wczesnej wiosny niezbędne jest wykonanie wielu prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Często podstawę zagospodarowania stanowi trawnik z wieloma gatunkami krzewów iglastych i liściastych. Wiosenne prace na trawniku rozpoczynamy od wygrabienia liści i innych obumarłych części roślin, gdy grunt obeschnie z nadmiaru wody. Niszczymy także kretowiska, jeśli takie występują w ogrodzie. Wskazanym byłoby również przeprowadzenie wertykulacji trawnika. W czasie tego zabiegu napowietrzamy trawnik, w wyniku, czego trawa jest pobudzana do intensywnego wzrostu i darń przybiera ładniejszy wygląd.
Wczesną wiosną dobrze jest wykonać podsiew trawnika, bowiem często po okresie zimowym powstają na nim wyłysiałe placyki. Jest to efekt występującej pleśni śniegowej, która jest wynikiem procesów chorobotwórczych zachodzących pod skorupą śniegu. Najlepiej jest w tym celu zastosować mieszankę regeneracyjną w ilości 25 g/m2 lub tę samą trawę, która była stosowana przy zakładaniu trawnika. Niezbędnym zabiegiem jest także nawożenie. W okresie wiosennym wysiewamy następujące dawki nawozu na 1 ar: ok. 0,5 kg saletry amonowej, 0,5-0,7 kg superfosfatu i ok. 0,8-1,5 saletry potasowej lub siarczanu potasu. Jeśli występują dłuższe okresy suszy trawnik należy podlewać.
Krzewy ozdobne wymagają szczególnej pielęgnacji w okresie wczesnej wiosny. Niezbędnym zabiegiem jest ich cięcie. W pierwszej kolejności wycinamy wszystkie uszkodzone, chore, bądź przemarznięte pędy. Cięcie pobudzające kwitnienie wykonujemy głównie na krzewach kwitnących. Wczesną wiosną tniemy te, które zakwitną w nieco późniejszym okresie, a więc tawuły karłowe, hortensje, pięciorniki, budleje. Przycinamy je tak, aby pozostawić silne i zdrowe pędy o długości około 30 cm. Specjalnego cięcia wymagają powojniki. Odmiany wielkokwiatowe, kwitnące w maju i czerwcu przycinamy wczesną wiosną na wys. 100-150 cm, natomiast powojniki zakwitające później, tniemy silniej tj. na wysokość 30-50 cm.
Krzewy ozdobne zakwitające wcześnie wiosną, takie jak: forsycja, migdałek, tawuły wczesne, berberys, żylistek, tamaryszek drobnokwiatowy, jaśminowiec tniemy w nieco późniejszym okresie tj. po przekwitnięciu. Skracamy wówczas pędy o ok. połowę ich długości.
Nie zapominamy o wykonaniu wiosennego cięcia żywopłotu. Przycinamy go przed ruszeniem wegetacji pozostawiając zeszłoroczne ostatnie przyrosty o długości 5 cm. Niekiedy zdarza się, że żywopłot jest już starszy i nieco ogołocony od dołu. Wówczas trzeba przeprowadzić bardziej radykalne ciecie, aby go odmłodzić. W tym celu przycinamy go na 1/3 jego dotychczasowej wysokości. Również przed ruszeniem wegetacji tniemy żywopłoty formowane z roślin iglastych. Zabieg ten wykonujemy wówczas, kiedy minie już obawa występowania wiosennych przymrozków.
Koniecznie wiosną należy przyciąć róże. Po rozrzuceniu kopczyków, którymi były rośliny zabezpieczone na zimę, róże wielkokwiatowe tniemy pozostawiając 2-4 oczka na silnym pędzie, a rabatowe tniemy słabiej, pozostawiając 4-6 oczek. Jeśli zdarzy się, że pędy róż w większości przemarzły, wówczas tniemy je aż po zdrową tkankę. Po wykonaniu każdego cięcia krzewów, obcięte gałęzie starannie zbieramy i palimy, bądź wynosimy na kompost.
Niezbędnym zabiegiem jest także nawożenie krzewów. Szczególnie jest to wskazane dla krzewów kwitnących, a rosnących na niezbyt zasobnych glebach. W tym celu można wokół krzewu rozrzucić przefermentowany obornik i płytko przekopać lub podlać krzewy rozcieńczoną 3-5–krotnie gnojowicą, wylewając około pół wiadra tego roztworu pod dorosły krzew. Można także zastosować nawozy wieloskładnikowe jak np. Azofoskę w dawce 250 g pod krzew.
Okres wczesnej wiosny jest niekiedy bardzo niesprzyjający dla krzewów iglastych, szczególnie wówczas, gdy brak jest opadów. Coraz silniej operujące słońce zwiększa parowanie z liści. W związku z tym, gdy gleba tylko rozmarznie należy je podlać. Jest to szczególnie ważne w latach z małą ilością opadów w ciągu zimy. Przed tym zabiegiem dobrze jest spulchnić glebę wokół krzewu dla lepszego wsiąkania wody. Należy także zastosować nawożenie specjalistycznymi nawozami do iglaków. Oprócz tych zabiegów warto także wykonać ściółkowanie gleby, bowiem ściółka zatrzymuje wilgoć, osłania przed silnym nagrzewaniem, chroni przed rozwojem chwastów. W tym celu usuwamy dokładnie wokół krzewu trawę lub inną roślinność i rozsypujemy korę.
Prawidłowo pielęgnowany trawnik jak i krzewy ozdobne odwdzięczą się nam pięknym wzrostem i wyglądem w sezonie wegetacyjnym.
Irena Kaus