Rękodzieło na Święto Zmarłych

lis 2, 2021

W ramach realizowanych przez PZDR w Bielsku Podlaskim form szkoleniowych, pod koniec października został przeprowadzony pokaz pt. „Tradycyjne zawody i rękodzieło” we wsi Dubno w gminie Boćki. W pokazie wzięło udział 16 osób.

Celem pokazu było zainspirowanie do kreatywnego tworzenia stroików okolicznościowych oraz innych elementów dekoracyjnych podnoszących estetykę otoczenia.

Uczestniczący w pokazie mieszkańcy Dubna przygotowali oryginalne stroiki na groby z okazji Święta Zmarłych. Bazą stroików była gąbka florystyczna, która doskonale utrzymuje świeżość żywych kompozycji. Stroiki wykonywane były przede wszystkim z naturalnych materiałów: żywych gałązek krzewów i drzew iglastych, głównie jałowców, świerka, jodły, cisa, pędów bluszczu, mahonii, leszczyny, perukowca, dzikiej róży a także z szyszek, miesiącznicy i gipsówki dziko rosnącej.

Swoje niepowtarzalne stroiki panie przeznaczyły na groby najbliższych. Cieszyły się ze spotkania, pożytecznego spędzenia czasu i wykonania efektownych dekoracji bez dużych nakładów pieniężnych.

Barbara Porowska

Skip to content