Nawet skromna uroczystość może być bardzo elegancka. Wszystko zależy od atmosfery, jaką stworzą gospodarze, ważne by zaproszeni goście dobrze się czuli i byli ciepło przyjęci.
Zapraszamy na przyjęcie
Na imieniny, urodziny czy zwykły obiad możemy zapraszać gości telefonicznie. Jednak zaproszenia na ślub narzeczeni wręczają osobiście. Jedynie gościom, którzy mieszkają daleko, a nie są to osoby z najbliższej rodziny, można wysłać zaproszenie pocztą.
Wszystkich gości zapraszamy w tym samym czasie. Ci, którzy dowiedzieliby się o przyjęciu od znajomych, mogliby czuć się urażeni.
Witamy gości
Każdego gościa witają na progu oboje gospodarze, nawet jeśli przyjęcie odbywa się na cześć tylko jednego z nich.
Gospodarz pomaga zdjąć płaszcz kobietom. Jeżeli nie ma mężczyzn w domu to organizatorka przyjęcia pomaga się rozebrać osobom starszym.
Wręczamy i przyjmujemy prezenty
Jeśli przychodzimy do kogoś po raz pierwszy, wypada dać pani domu kwiaty, nawet gdy jest to przyjęcie z okazji imienin jej męża.
Wiązankę, rozpakowaną z papieru, wręczamy zawsze kwiatami do góry.
Gdy solenizant nie jest z nami zaprzyjaźniony nie eksperymentujemy z kupowaniem prezentu w sklepie z bielizną czy ze śmiesznymi rzeczami. Bezpiecznej będzie kupić: książki, płyty, zestaw kieliszków, szklanek.
Bliską osobę wypada zapytać, jaki chciałaby dostać prezent.
Jeśli nie znamy dobrze czyjegoś gustu, nie kupujemy przedmiotów dekoracyjnych – obrazów, wazonów, świeczników itp.
Otrzymany podarunek rozpakowujemy przy wszystkich gościach. Dziękując, wypowiadamy kilka słów np: „Jakie to ładne”, „Bardzo mi się przyda”.
Jeżeli okaże się, że otrzymaliśmy dwa identyczne prezenty, a są to np. książki, to aby gościom nie było przykro, powiedzmy: „Nie szkodzi, wymienię na inną powieść tego autora, bo bardzo go lubię”.
Zajmujemy miejsca przy stole
Za miejsca honorowe uważa się krzesło z lewej strony pani domu, drugie co do ważności – z prawej strony gospodarza przyjęcia. Proponujemy je w pierwszej kolejności osobom wymagającym szczególnego szacunku z racji wieku lub urzędu.
Małżonków raczej nie sadzamy obok siebie, natomiast pary narzeczonych obowiązkowo razem. Przestrzegamy zasady, że kobietom towarzyszą mężczyźni.
Ludzie młodzi, którzy się dobrze znają, siadają tak jak im wygodnie.
Bawimy rozmową
Niezależnie od tego, czy przyjęcie odbywa się przy stole, czy na stojąco, gospodarze zawsze powinni zadbać o atmosferę wieczoru.
Zanim pojawi się pierwszy gość, wyłączamy telewizor. Wspólne wpatrywanie się w ekran to najgorszy ze sposobów przyjmowania gości.
Zadaniem gospodarzy jest podtrzymywanie rozmowy. Szczególną „czujność” zachowajmy wtedy, gdy goście nie znają się między sobą.
Gdy jeden z gości zanudza innych, np. opowiadając o swojej pracy, obowiązkiem gospodarzy jest delikatnie zmienić temat np. pytając pozostałych o ostatnie wakacje lub plany sylwestrowe.
Gdy goście w czasie przyjęcia podzielą się w małe grupki gospodarze każdej z grup poświęcają trochę czasu.
Danuta Bobin