Pisanka ażurowa

mar 15, 2018

Pisanki to nieodłączny tradycyjny element wielkanocny.  Zdobią polskie domy w czasie świąt, są symbolem pomyślności i rodzącego się życia. Zazwyczaj jaja zdobimy w określony wzór. Tym razem chcę zaprezentować ażurową pisankę, Może nieco trudniejsza w wykonaniu, ale z pewnością warta jest zachodu, bo zachwyca delikatnością, oryginalnością i wyrafinowaniem.

Potrzebne materiały:

 1. Kawałek koronki ( najlepiej gipiura), w zależności od wielkości jaja- w naszym przypadku 50x30cm.
 2. Balon
 3. Klej wikol
 4. Grube nici w kolorze gipiury
 5. Iglica
 6. Małe nożyczki, najlepiej do paznokci
 7. Wstążka
 8. Koraliki

Wykonanie:

 1. Nadmuchujemy balon do żądanej wielkości, ważne, aby miał kształt jaja, porządnie zawiązujemy, aby powietrze nie uciekało z niego.
 2. Odpowiednio przycięty (do wielkości jaja) kawałek gipiury lub koronki moczymy w kleju wikol rozcieńczonym z wodą w proporcji 1:1, a następnie porządnie odsączamy.
 3. Rozkładamy i dopasowujemy do balonu, jeśli zaistnieje potrzeba docinamy.
 4. Oba brzegi związujemy nitką w punktach styku gipiury(koronki). Ważne, aby przy grubej koronce jej brzegi nie zachodziły na siebie, bo będzie to nieestetycznie wyglądało.
 5. Łączymy koronkę, a w razie potrzeby przycinamy i związujemy wszystko w całość, możemy użyć tępej igły.
 6. Na koniec pokrywamy wszystko wikolem rozcieńczonym z wodą, obcinamy wszystkie wystające nitki  i jeszcze raz smarujemy rozcieńczonym wikolem.
 7. Wieszamy balon i suszymy (po wyschnięciu koronka powinna być sztywna).
 8. Kiedy całość dobrze wyschnie, należy wyjąć balon ze środka. W tym celu delikatnie naciskamy na balon tępym patyczkiem lub placem odklejając go od koronki, a następnie go przecinamy i wyjmujemy ze środka.
 9. Jeszcze raz sprawdzamy i ew. odcinamy wystające nitki pozostałe po wiązaniu koronki. Dobrze wykonana ozdoba jest sztywna i dobrze trzyma się.
 10. Tak przygotowane jajo dodatkowo możemy ozdobić koralikami, dowiązać wstążkę i powiesić jako ozdobę wielkanocną. Możemy również ustawić na podstawkę, uzyskamy wtedy ozdobę stojącą. Aby wzmocnić efekt, możemy w środku umieścić lampki choinkowe.

Takie ozdoby, w dniu 08.03.2018 r. uczyły się wykonywać rolniczki z gminy Szypliszki w powiecie suwalskim na pokazie pt. „Estetyzacja wiejskiej zagrody”, pod czujnym okiem prowadzącej – powiatowej specjalistki PODR, Hanny Wójcik.

Materiały do wykonania pisanki.

W trakcie prac nad pisanką.

Pisanka musi dokładnie wyschnąć.

Gotowa pisanka.

Opracowała: Hanna Wójcik

Skip to content