Ozdoby wielkanocne – jaja dziergane szydełkiem

mar 29, 2016

Myśląc o dekoracji domu z okazji Świąt Wielkanocnych, możemy pokusić się o wykonanie oryginalnych ozdób, którymi na pewno będą jaja dziergane szydełkiem.

Niezbędne materiały

  • nici bawełniane
  • szydełko
  • balony
  • mąka ziemniaczana do sporządzenia kleju

1.Materiay

Dziergamy jaja

Początkujący artyści, wykonując jaja szydełkiem, wspomagają się wzorami, których bez liku można znaleźć na stronach internetowych lub skorzystać z rad pań biegłych w sztuce szydełkowania. Po wykonaniu 2 części jaja szydełkiem łączymy je, następnie w środek wkładamy balon. Dmuchając, nadajemy kształt. Następnie wykonujemy klej z mąki ziemniaczanej nanosimy go na jajo. Po wyschnięciu przebijamy balon i wyciągamy go. Jajo możemy ozdobić koralikami lub wstążkami.

2.wzr

3.nauka

Pokaz dziergania jaj

Sztuki wykonywania jaj szydełkiem można było nauczyć się na pokazie sezonowych dekoracji domu i zagrody, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiżajnach. Zorganizowany został przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Suwałkach 9 marca 2016 r. Uczestniczki pod okiem pań biegłych w sztuce szydełkowania i w oparciu o wzór samodzielnie sporządziły ozdoby. W czasie pokazu uczestniczki wymieniły się wiadomościami na temat zwyczajów i obrzędów wielkanocnych z ich regionu.

 4.praca

5.wydiergane jaja

6.ukoczone prace

Efekty spotkania uwieczniono na załączonych zdjęciach.

Hanna Wójcik

Skip to content