Ogród dla każdego

kwi 20, 2016

DSC 0096

Wiedza na temat sposobów zagospodarowania przestrzeni przydomowej jest niezwykle ważna przy projektowaniu przestrzeni wokół własnego gospodarstwa domowego. Pozwala spojrzeć na ten proces przez pryzmat dziedzictwa kulturowego i bardziej świadomie korzystać z zasad wypracowanych przez specjalistów w tej dziedzinie. Z podstawami urządzania ogrodów – przede wszystkim wiejskich – można było zapoznać się podczas Wiosennych Targów Ogrodniczych i Targów Pszczelarskich 2016 w PODR w Szepietowie.

16 kwietnia w trakcie corocznych wiosennych targów odbył się już drugi z serii wykład związany z urządzaniem ogrodów przydomowych. Tegoroczne szkolenie skupiało się przede wszystkim na nasadzeniach ozdobnych polecanych do ogrodów wiejskich, ale także do m.in. ogrodów miejskich, ogrodów motyli i specyficznych części ogrodów, wydzielonych w konkretnym celu, np. odstraszania komarów.

Uczestnicy zapoznali się z:

  • sposobami doboru roślin do nasadzeń w ogrodach wiejskich i innych,
  • znaczeniem dziedzictwa kulturowego oraz tradycji miejsca,
  • miejscem ogrodu w krajobrazie,
  • najczęściej popełnianymi błędami przy projektowaniu.

W wykładzie udział wzięło 40 osób. Wszyscy słuchacze otrzymali po egzemplarzu bogato ilustrowanego wydawnictwa PODR w Szepietowie pt. „Nasadzenia ozdobne w wiejskich ogrodach przydomowych”, zwierającego najważniejsze informacje na temat zakładania ogrodów wiejskich i ich stylizacji na tradycyjne.

Beztytuu

Zdobytą wiedzę można było wykorzystać również podczas konkursu „Zgadnij co to za roślina” zorganizowanego przez PODR w Szepietowie.

Izabela Targ

Skip to content