Wiedza na temat sposobów zagospodarowania przestrzeni przydomowej jest niezwykle ważna przy projektowaniu przestrzeni wokół własnego gospodarstwa domowego. Pozwala spojrzeć na ten proces przez pryzmat dziedzictwa kulturowego i bardziej świadomie korzystać z zasad wypracowanych przez specjalistów w tej dziedzinie. Z podstawami urządzania ogrodów – przede wszystkim wiejskich – można było zapoznać się podczas Wiosennych Targów Ogrodniczych i Targów Pszczelarskich 2016 w PODR w Szepietowie.
16 kwietnia w trakcie corocznych wiosennych targów odbył się już drugi z serii wykład związany z urządzaniem ogrodów przydomowych. Tegoroczne szkolenie skupiało się przede wszystkim na nasadzeniach ozdobnych polecanych do ogrodów wiejskich, ale także do m.in. ogrodów miejskich, ogrodów motyli i specyficznych części ogrodów, wydzielonych w konkretnym celu, np. odstraszania komarów.
Uczestnicy zapoznali się z:
- sposobami doboru roślin do nasadzeń w ogrodach wiejskich i innych,
- znaczeniem dziedzictwa kulturowego oraz tradycji miejsca,
- miejscem ogrodu w krajobrazie,
- najczęściej popełnianymi błędami przy projektowaniu.
W wykładzie udział wzięło 40 osób. Wszyscy słuchacze otrzymali po egzemplarzu bogato ilustrowanego wydawnictwa PODR w Szepietowie pt. „Nasadzenia ozdobne w wiejskich ogrodach przydomowych”, zwierającego najważniejsze informacje na temat zakładania ogrodów wiejskich i ich stylizacji na tradycyjne.
Zdobytą wiedzę można było wykorzystać również podczas konkursu „Zgadnij co to za roślina” zorganizowanego przez PODR w Szepietowie.
Izabela Targ