W święta Bożego Narodzenia, chcemy mieć naturalne drzewko z pięknym zapachem lasu, ale decydując się na jego zakup musimy pamiętać o kilku zasadach z tym związanych. Najpopularniejszym drzewkiem jest świerk, ale najmniej trwały, nieco trwalsze są świerk srebrny i jodła kaukaska.
Przy zakupie choinki warto sprawdzić czy jest to drzewko świeżo ścięte, czy gałązki są giętkie i elastyczne. Kolejnym warunkiem jest zapewnienie odpowiednich warunków w domu. W pokoju, w którym chcemy wstawić choinkę, temperatura nie powinna przekraczać 20oC., Aby drzewko nie gubiło igieł należy odciąć 3 – 4 cm pnia na a następnie zahartować wstawiając do wiaderka lub stojaka z lekko ciepłą wodą by choinka wchłaniała lepiej wodę. Codziennie do stojaka podlewamy ciepłą wodę, a raz na kilka dni dodajemy odżywkę do kwiatów ciętych. Innym sposobem jest dodanie odrobiny soli i cukru do wody by zapobiec gniciu pnia.
Piękna, kolorowa choinka jest przedmiotem zainteresowania dzieci. Aby mali domownicy mogli bezpiecznie szukać prezentów i bezpiecznie się bawić, choinka powinna być ustawiona z dala od szafek, foteli lub kanap, aby dzieci nie mogły się wspinać z mebla na choinkę. Warto również przywiązać drzewko do karnisza lub ciężkiego mebla by nie przewróciło się.
Babcinym sposobem na utrzymanie choinki dłużej przy życiu jest wstawienie jej do wody i włożenie miedzianych monet lub innych miedzianych przedmiotów. Zakwaszenie wody sprawia, iż zmniejsza się rozwój bakterii gnilnych i choinka dłużej zachowa świeżość. Choinka żywa wydziela żywiczny zapach lasu i nie zastąpi jej sztuczna, bardziej trwała i opłacalna z perspektywy lat.
Nina Sacharczuk
PZDR Hajnówka