Haft wstążeczkowy – mało znane rękodzieło…

kwi 23, 2020

Kobiety wiejskie poszukują ciekawych propozycji na praktyczne zagospodarowanie wolnego czasu. Takim sposobem jest rękodzieło i coraz to inne pomysły na nie. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się nadal decoupage czy wiklina papierowa, ale ostatnio pojawił się haft wstążeczkowy. Gotowe dzieła do złudzenia przypominają naturalne kwiaty i rośliny.
Z okazji Dnia Kobiet w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mielniku zorganizowane zostały właśnie takie warsztaty haftu wstążeczkowego, które poprowadziła Marina Czyściakowa z Brześcia na Białorusi. Uczestniczkami warsztatów były panie – czytelniczki i „sympatyczki” biblioteki. Potrzebne materiały zapewniła prowadząca.


Sam haft, to wg. Wikipedii metoda ozdabiania tkanin, rzadziej skóry, filcu czy papieru, polegająca na wyszywaniu na materiale (tle) wzorów za pomocą igły lub szydełka oraz nici i różnych dodatków. Haft wstążeczkowy, to metoda ozdabiania tkanin jedwabnymi wstążkami za pomocą odpowiedniej igły.
Na zajęciach, uczestniczki miały do wyhaftowania wstążeczkami bukiecik tulipanów na woreczku prezentowym. Wszystkie sobie świetnie poradziły i miło spędziły czas.
Przy okazji warsztatów zorganizowano również wystawę prac Mariny Czyściakowej – obrazy „malowane” wstążeczkami, (haftuje od 8 lat). Dają złudzenie prawdziwych roślin rozpiętych na płótnie.

Bożena Radziszewska

Przejdź do treści