Wielkanocne warsztaty w Wiźnie

mar 27, 2018

 Święta Wielkanocne już za pasem, warto więc poświęcić chwilę na wykonanie świątecznych ozdób. Mieszkanki Wizny 22 marca 2018 roku zmierzyły się z wykonaniem palm wielkanocnych oraz stroików z wykorzystaniem żywego materiału zielonego i bibuły. Warsztaty zostały zorganizowane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie we współpracy z ks. proboszczem Piotrem Mazurkiem, który udostępnił paniom salę i zadbał o oprawę szkolenia.

       W Polsce palmy wielkanocne wykonuje się przede wszystkim z gałązek wierzbowych i dekoruje się je kwiatami z bibuły lub suszonymi i barwionymi roślinami. Szczególnie rozbudowane, zdobne palmy tworzy się na Kurpiach. W tradycji Kościoła symbolizują one mękę, ale również triumf i zmartwychwstanie Jezusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej. W tradycji ludowej są symbolem sił witalnych przyrody – corocznej odnowy roślin, zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania.

       Obecnie większość osób kupuje gotowe palmy wielkanocne i bardzo często jedna służy im na wiele lat. Te najbardziej popularne, kolorowe, misternie uplecione z suszonych kwiatów i traw, to  tzw. palmy „wileńskie”.

       Mieszkanki Wizny, tworząc swoje palmy i stroiki, nawiązywały w pewnym sensie do kurpiowskich tradycji bibułkarskich, chociaż efekty ich prac miały bardziej współczesny styl.

 

 

Izabela Targ

Sekcja WGDiA

Skip to content