Wielkanocne ozdoby – pisanki dekorowane woskiem

kwi 2, 2015

Czas przed Świętami Wielkanocnymi warto wykorzystać na naukę i samodzielne przygotowanie niepowtarzalnych ozdób świątecznych. Jednym ze sposobów jest dekorowanie jajek przy pomocy wosku. Wykonanie takich pisanek jest pracochłonne, ale bardzo efektowne. Samodzielne zrobienie takiej pisanki na pewno przyniesie więcej satysfakcji niż kupienie gotowej.

Niezbędne materiały do wykonania pisanek

  • naturalne, albo sztuczne barwniki;
  • ugotowane jajka, lekko ciepłe;
  • pojemniczki do zanurzenia jajek w wodzie z barwnikami;
  • łyżka;
  • wosk roztopiony w metalowym naczyniu;
  • szpilka umocowana na drewnianym patyku;
  • ręczniki papierowe;
  • świeca.

Malujemy jajka

Pierwszym krokiem jest przygotowanie pojemniczków z rozpuszczonymi w wodzie farbkami. Wosk należy rozgrzać tak, aby był płynny. Igłą lub szpilką zamocowaną na patyczku nakładamy na ugotowane i lekko ostudzone jajko wosk, zgodnie z zaplanowanym przez nas wcześniej wzorem. Jeżeli jajko będzie za zimne, nakładany na nie wosk będzie szybko stygnął, a z tego powodu będzie trudniej nakładać wzór.

Pomalowane jajko trzeba zanurzyć w wodzie z rozpuszczonym w niej barwnikiem i trzymać przez około 5-10 minut. Im dłużej będziemy trzymać jajko w barwniku, tym kolor jaki uzyskamy będzie mocniejszy i bardziej wyrazisty.

Wyjmujemy jajko i osuszamy je przy pomocy papierowego ręcznika w taki sposób, aby nie naruszyć pierwszej warstwy nałożonego wosku. Następnie nakładamy następną warstwę wosku, tworząc wzór. Zanurzamy jajko na następne 5-10 minut, tym razem w ciemniejszym barwniku. Tę czynność powtarzamy z każdym kolejnym, ciemniejszym barwnikiem.

Aby usunąć wosk z pisanki, trzeba zbliżyć je do świecy, w celu rozpuszczenia wosku. W momencie, kiedy jajko zacznie błyszczeć, usuwamy wosk przy pomocy papierowego ręcznika.

Kiedy pisanka jest już gotowa, przecieramy ją serwetką z odrobina tłuszczu (masło albo smalec), aby ładnie błyszczała.

Pokaz wykonywania pisanek
Sztuki zdobienia jajek można było nauczyć się 12 marca w Powiatowym Zespołle Doradztwa Rolniczego w Zambrowie. Specjalistka sekcji WGDiA zorganizowała pokaz sezonowych dekoracji domu i zagrody. Spotkanie miało na celu inspirować uczestniczki do kultywowania tradycji i dbałości o swoje domy i posesje. 
Zaprezentowano, jak w łatwy i efektowny sposób wykonać kolorowe pisanki dekorowane woskiem na ciepło i farbkami. Każda z uczestniczek mogła sama spróbować tej metody, aby później w domu nauczyć członków rodziny i tym samych przekazać tę tradycję młodszemu pokoleniu. Wszystkie panie aktywnie brały udział w tworzeniu pięknych świątecznych ozdób, a efekty tego spotkania są widoczne na zdjęciach.

 

 

Katarzyna Gołaszewska-Trzaska

Skip to content