Przedstawiamy potrawy tradycyjne jakich możemy skosztować będąc na Ziemi Sokólskiej.
Wraz z rozwojem dobrobytu oraz produkcji masowej sami zaczynamy poszukiwać smaków, które najczęściej dla większości z nas kojarzą się z latami dzieciństwa. Nawet wielka różnorodność produktów dostępnych na ryku nie jest w stanie zastąpić wspomnień dawnego dobrego smaku, który zwykle odnajdujemy podczas świąt spędzonych na wsi. Bo to właśnie tam uchował się smak potraw, a wraz z nim bogate dziedzictwo kulinarne naszego regionu. Potrawy, które przygotowują gospodynie z ziemi sokólskiej bazują na recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenie co daje im jedyny i niepowtarzalny smak, którego nie znajdziemy w żadnym innym zakątku naszego kraju. Dla potwierdzenia oryginalności naszych potraw prezentujemy unikatowe przepisy na potrawy ziemi sokólskiej, które brały również udział w IX edycji konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo”
Pączki babuni z makiem
Ciasto:1,5 kg mąki, 10 dag drożdży, 14 żółtek, 2 całe jaja, 1,5 szklanki cukru, 1,5 kostki masła śmietankowego, 2 cukry waniliowe, 0,5 l mleka zagotowanego i przestudzonego (może być więcej), 3-5 łyżek oleju dobrej jakości, szczypta soli, olej do smażenia
Nadzienie z makiem: 40 dag maku sparzyć i dwukrotnie zmielić, cukier do smaku, miód, rodzynki, białka z 3 jaj, 2 łyżki rozpuszczonego masła, zapach według uznania
Zrobić rozczyn z drożdży, odrobiny cukru, mleka, na koniec dodać mąkę, odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Żółtka z cukrem i całymi jajkami ubić na parze aż do uzyskania puszystej masy (woda nie może gotować się mocno). Odstawić ubitą masę jajeczną, następnie rozpuścić masło śmietankowe. Jak wyrośnie rozczyn dodać ubite jaja, mąkę, cukier waniliowy, szczyptę soli, mleko. Ciasto dobrze wyrabiać dodać pod koniec masło i nadal wygniatać tak długo, aż będzie elastyczne. Między wyrabianiem przesypywać mąką, na sam koniec dodać olej. Jeśli ciasto będzie odstawać od dna naczynia i będą się pokazywać pęcherzyki odstawić do wyrośnięcia. Po wyrośnięciu trzeba ciasto raz przebić.
Pączki nadziewać przygotowaną masą. Jak urosną smażyć na głębokim tłuszczu. Po usmażeniu odsączyć na pergaminie. Dekorować zimnym lukrem lub czekoladą. Pączki się udają jeśli w domu jest ciepło. Nie można podczas pieczenia pączków otwierać drzwi bo ciasto dostanie tzw. „gęsiej skórki”.
Kiełbasa swojska
Składniki: 10 kg mięsa mielonego (przekręcić przez sitko z dużymi oczkami), kg mięsa przekręconego przez sitko o małych oczkach, 4 główki czosnku, przyprawy do smaku – sól kamienna, pieprz ziołowy i naturalny, kolendra mielona (zamiast kolendry można dodać nasiona kopru ogrodowego mielone), 8 dag cukru, gorczyca
Wykonanie: Mięso wymieszać, dodać 3 główki posiekanego czosnku i sól kamienną do smaku. Odstawić na kilka godzin. Jak mięso nabierze smaku dodać resztę przypraw i nadal mieszać. Napełniać masą mięsną jelita cienkie. Powstałe kiełbasy suszyć przez dobę, a później wędzić.
Słonina solona
Składniki: słonina (po uboju słonina powinna leżakować przynajmniej godzinę), sól z przyprawami
Wykonanie: Kawałki słoniny układamy ściśle jeden na drugim, przesypując dokładnie (szczelnie) solą. Słoninę można przechowywać kilka miesięcy, zawsze zachowuje pierwotny smak oraz wygląd.
Pieremiacze
Ciasto: kg mąki, kostka masła, 2 łyżeczki sody oczyszczonej, mleko, szczypta soli
Farsz: kg wołowiny lub mięsa drobiowego, 3 cebule, sól, pieprz, olej do głębokiego smażenia
Sposób przyrządzenia: Mięso drobno posiekać, dodać poszatkowaną cebulę, przyprawy. Wymieszać. Mąkę posiekać z masłem, dodać sól oraz sodę. Rozwałkować ciasto i wykrawać szklanką krążki. Nałożyć po łyżce surowego farszu i zwinąć krążki w sakiewki, dokładnie zlepić i wrzucić na głęboki rozgrzany olej. Smażyć, aż pieremiacze nabiorą złotej barwy.
Katarzyna Hojnik- Horczak