Szydełkowanie jako kultywowanie tradycyjnego rękodzieła.

sty 22, 2019

W ramach realizacji zadań doradczych, w powiecie monieckim zorganizowano pokaz  p.t. „Tradycyjne zawody i rękodzieło”. Specjalistka Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Mońkach wybrała temat szydełkowania. W trakcie zajęć kilkanaście Pań przypomniało sobie podstawy wykonywania  splotów szydełkowych takich jak łańcuszek, oczko ścisłe, półsłupek, słupek dwukrotnie nawijany oraz umiejętność czytania schematów szydełkowych. Następnie uczestniczki samodzielnie krok po kroku wykonały kolczyki szydełkowe, które idealnie dopełnią każdy strój.

Pokaz odbył się 18 stycznia 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Krypnie. Panie, które uczestniczyły w pokazie zgodnie stwierdziły, że szydełkowanie uczy cierpliwości, relaksuje i odpręża.

Samo szydełkowanie nie jest trudne, ale na początku warto poznać podstawie sploty.  Za pomocą szydełka można zrobić dużo praktycznych rzeczy i akcesoriów – od breloczka, poprzez serwetki czy  ubrania aż do dywanu. Świetnie sprawdzi się też biżuteria szydełkowa. Warto poznać lub odświeżyć techniki szydełkowania i zrobić coś samemu. Ponieważ oprócz satysfakcji z wykonania czegoś własnoręcznie, skupienie się na szydełkowaniu pomaga w wyciszeniu organizmu i koncentracji.

Agata Sikorska

PZDR Mońki

 

Skip to content