Szlaki kulturowe bez granic

lis 27, 2017

Fundusze europejskie stwarzają możliwości rozwoju małych ojczyzn na terytorium danego państwa. Wiele podmiotów i osób korzysta z takej szansy.

Są też jednak w Unii Europejskiej programy, w których, dzięki zawiązaniu partnerstwa międzynarodowego, można realizować swoje pomysły we wszystkich krajach należących do takiego partnerstwa. Do tego typu programów należy program INTERREG V-A Lietuva-Polska.

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wychodząc naprzeciw problemom i potrzebom mieszkańców Podlasia, pokusił się o podjęcie współpracy międzynarodowej z regionalnymi i litewskim partnerem w celu złożenia wspólnego projektu. Parterami tymi byli: Stowarzyszenie Podlaskie Smaki, Gmina Puńsk oraz szkoła z Leipalingis na Litwie.

Ideą przewodnią partnerów było utworzenie międzynarodowego szlaku kulinarno-kulturowego polsko-litewskiego.

Do  mającego powstać w myśl założeń projektowych Szlaku, mieli należeć producenci produktów regionalnych i tradycyjnych oraz podmioty i instytucje działające w sferze produktów żywnościowych i,szerzej, dziedzictwa kulinarnego z Podlasia i Litwy.

Projekt ten pod tytułem „Szlaki kulturowe bez granic” został pozytywnie oceniony przez Wspólny Komitet Monitorujący.

Po etapie finalizacji formalności związanych z oceną projektu, planowana realizacja ma ruszyć w roku 2018. Projekt będzie trwać rok. Dzięki realizacji projektu, obok powstałego Szlaku, mającego pełnić funkcje promocyjno-informacyjne, zaplanowano powstanie szeregu innych rezultatów. Wielofunkcyjna strona internetowa, przewodniki kilkujęzyczne po Szlaku, imprezy wystawiennicze i edukacyjne to tylko niektóre z przyszłych efektów projektu.

Będziemy na bieżąco informować  państwa o postępach w realizacji tego projektu.

 

Tomasz Śnieciński

 

Skip to content