Stroik wielkanocny z wikliny papierowej

mar 23, 2022

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie w ramach realizacji zadań oświatowo-szkoleniowych zorganizował w Gminnym Ośrodku Kultury w Krypnie pokaz wyplatania koguta z wikliny papierowej. Podczas spotkania, które odbyło się osiemnastego marca br., mieszkanki gminy Krypno przekonały się, że ładną dekorację wielkanocną można wykonać także z makulatury.

Uczestniczki pokazu świetnie dały sobie radę w skręcaniu pasków gazetowych, z których powstała wiklina papierowa. Do jej zrobienia oprócz gazety potrzeba patyczka do szaszłyków, kleju i nożyczek. Gazetę tniemy na paski o szerokości około 8 cm, przykładamy pod kątem ostrym patyczek szaszłykowy i zwijamy gazetę w rurkę, a końcówkę smarujemy klejem (szkolnym lub wikolem). Gdy rurkę mamy gotową wyjmujemy patyk do szaszłyków, który posłuży nam dalej do zrobienia kolejnych rurek z gazety. Tak przygotowaną wikliną uczestniczki pokazu okręciły wcześniej przygotowaną formę koguta z twardego drutu, zaczynając oplatanie od dzioba a kończąc na zrobieniu oddzielnie grzebienia i piór ogona. Ostatnim etapem pokazu było pomalowanie koguta farbą w sprayu i zrobienie dekoracji ze wstążki.

Wielkanocny kogut z wikliny papierowej posłuży paniom biorącym udział w pokazie, jako inspiracja do rozwijania zdobytych umiejętności i tworzenia nowych prac, które będą wyjątkową ozdobą ich mieszkań.

Agata Sikorska

Skip to content