Lalki-motanki w Jeleniewie

lut 19, 2025

W Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleniewie, w połowie lutego, w ramach działania „Tradycyjne zawody i rękodzieło” odbył się niesłychanie kolorowy pokaz robienia  lalek-motanek, który został sfinansowany przez PODR Szepietowo. Pokaz poprowadziła Magdalena Wójcik, która poprzedziła sam pokaz ciekawą pogadanką na temat historii tworzenia lalek-motanek. W praktycznej części, główną prowadzącą wsparła Katarzyna Choruży, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego. Uczestniczki  pokazu w skupieniu i z ciekawością wysłuchały niesłychanie barwnych opowieści o tym zapomnianym rękodziele. Nadmienić należy, że na tym terenie nie było tradycji robienia lalek- motanek. Część uczestniczek do pokazu podeszła z lekkim sceptycyzmem, ale już po pogadance i na początku robienia lalek stopniowo zmieniało się podejście mieszkanek gminy Jeleniewo.

Okazało się że praca nad lalkami wycisza, ładuje pozytywną energią i daje wewnętrzne odprężenie. Na zajęciach robione były Lichomanki, które w przekonaniach dawnych Słowian są amuletem. Taka lalka może być noszona przy sobie lub też zawieszona w domu, chroniąc od wszelkiego licha. Lalki charakteryzują się brakiem twarzy, służy to skupieniu się naszego amuletu na powierzonym mu zadaniu, a nie na sobie.

Nasz pokaz odwiedziła Pani Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Katarzyna Pawlak-Zaręba, która również zrobiła lalkę motankę napełnioną pozytywną energią. Uczestniczki szkolenia, które zrobiły lalki były bardzo wdzięczne za przekazanie im innych, równie wartościowych tradycji i możliwości uczestniczenia w tak barwnym pokazie.

Katarzyna Domżalska

PZDR Suwałki

Przejdź do treści