Kompozycje na Święto Zmarłych

gru 4, 2023

W ramach realizacji zadań z działalności oświatowo-szkoleniowej,  specjalistki Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie  z Sekcji Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki przygotowują i realizują pokazy skierowane do mieszkańców obszarów wiejskich województwa podlaskiego. Są to działania o różnorodnej tematyce, które mają na celu rozwinięcie umiejętności oraz zainspirowanie do wykorzystania nowych, kreatywnych sposobów zastosowania posiadanych zasobów w gospodarstwie oraz pozyskanych ze środowiska naturalnego.

Pod koniec października w Kosówce oraz Woźnejwsi na terenie powiatu grajewskiego odbyły się pokazy nt. „Tradycyjne zawody i rękodzieło”, podczas których zaprezentowano jak łatwo i efektownie można przygotować stroiki okolicznościowe na zbliżający się czas Święta Zmarłych.  Uczestniczki wspólnie z prowadzącą i zgodnie z jej poradami i wskazówkami tworzyły różnorodne kompozycje. W donicach i specjalnych pojemnikach wypełnionych gąbką florystyczną, przy wykorzystaniu gałązek świerku, sosny, jałowca, tui oraz sztucznych kwiatów i ozdobnych dodatków, uczestniczki przygotowały kolorowe zestawy na groby. W efekcie powstały estetyczne i niepowtarzalne stroiki, wykonane bez ogromnych nakładów finansowych, które swoim urokiem zaskoczyły twórczynie.

Zrobione własnoręcznie dekoracje dostarczają podwójnej satysfakcji – podczas ich tworzenia i kiedy zdobią groby naszych bliskich, a także staną się inspiracją do rozwijania zdobytych wiadomości i umiejętności.

Anna Sztachelska

PZDR Grajewo

Skip to content