Jaja jak malowane

kwi 22, 2020

Technika dekorowania różnych przedmiotów metodą decoupage’u zawsze cieszy się zainteresowaniem, ponieważ nie jest mocno skomplikowana i pozwala przygotować wyjątkowe dekoracje. Można na przykład ozdobić jajka w dowolnym dla siebie momencie, aby na święta mieć już gotowe.

Takie zajęcia odbyły się przed Wielkanocą, 11 marca 2020 w Kole Gospodyń Wiejskich w Mętnej, w powiecie siemiatyckim. Specjalistka sekcji WGDiA z PZDR w Siemiatyczach zorganizowała pokaz „Tradycyjne zawody i rękodzieło”, którego celem było zainspirowanie mieszkanek obszarów wiejskich do kultywowania tradycji i promowania rękodzieła.

Uczestniczki pokazu mogły się przekonać, jak w łatwy i efektowny sposób można przygotować kolorowe dekoracje świąteczne – „pisanki”. Jak dobierać materiały, czym zastąpić, niekiedy bardzo drogie produkty. Każda uczestniczka mogła sama udekorować styropianowe jajko, mając do wyboru papier ryżowy i serwetki. Wszystkie panie aktywnie tworzyły piękne pisanki, które można obejrzeć na zdjęciach poniżej.

Materiały potrzebne do wykonania „pisanki”:

– jaja styropianowe, wydmuszki

– papier ryżowy z odpowiednim nadrukiem (lub serwetka),

– farba akrylowa (najlepiej biała)

– klej do decupage (lub klej vikol)

– lakier do decupage (lub lakier akrylowy)

– pędzelki.

Czynności, jakie kolejno należy wykonać:

  • jajo styropianowe wygładzić delikatnie papierem ściernym (nr 220 lub 240),
  • pomalować farbą (nawet 2 razy aby jajo było idealnie gładkie i aby nie było znać struktury styropianu) i wysuszyć,
  • wyciąć nożyczkami lub wyrwać palcami wybrane wzory z papieru ryżowego lub serwetki – tło serwetki musi być takie samo jak kolor farby na jajku
  • jeżeli używamy serwetek- należy ją rozwarstwić – naklejać będziemy tylko warstwę z nadrukiem,
  • posmarować jajko klejem w miejscu, gdzie chcemy przykleić wzór, przyłożyć papier ryżowy lub serwetkę i wygładzić pędzlem z klejem; klej zawsze nakładać od środka wzoru na zewnątrz, zdecydowanym ruchem (jeżeli serwetka się zmarszczy możemy wygładzić np. nożem lub po wyschnięciu lekko przetrzeć papierem ściernym), po pokryciu całego jajka odłożyć do całkowitego wyschnięcia,
  • po wyschnięciu wygładzić powierzchnię papierem ściernym i polakierować jajko, nałożyć 3-4, a nawet 5 warstw lakieru, za każdym razem cierpliwie czekając aż całość wyschnie. Im więcej warstw lakieru tym nasze jajko jest gładsze i ładniejsze.

 

                                                                                  Bożena Radziszewska

Skip to content