DZIESIĘCIORĄCZKA – lalka – motanka pomagająca w prowadzeniu domu

mar 3, 2025

W siedzibie KGW „Narwiański Babiniec” w Waniewie, w ramach realizacji pokazu pt. „Tradycyjne zawody i rękodzieło” odbyły się zajęcia z tworzenia lalek – motanek. Pradawne słowiańskie lalki-motanki były formą talizmanu. Motane z nici i skrawków materiału, wypełniane słomą, roślinami albo ziarnem miały strzec domowników przed złymi duchami, pomagać ciężarnym i matkom w opiece nad dziećmi, ochraniać podróżnych, wspierać gospodynie w prowadzeniu domu, przynosić dobrobyt.

Organizatorem pokazu na terenie powiatu wysokomazowieckiego była specjalistka Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Wysokiem Mazowieckiem – Anna Olędzka. Prelegentką pokazu była Magdalena Wójcik, która przy pomocy Katarzyny Choruży uczyły praktycznych umiejętności tworzenia lalek.

Spotkanie, które odbyło się 21 lutego, rozpoczęło się od przekazania uczestnikom przez Panią Magdalenę informacji o historii tworzenia lalek motanek. Przy pomocy przygotowanej ekspozycji z różnorodnymi laleczkami, słuchacze dowiedzieli się jakie są rodzaje i zadania do spełnienia przez poszczególne laleczki. Uzbrojeni w wiedzę i wskazówki, uczestnicy, pod czujnym okiem oraz wsparciu prowadzących przygotowywali swoje motanki. W Waniewie powstawała Dziesięciorączka – lalka z dziesięcioma rączkami, która dzięki takiej ilości rąk wydajnie pomaga w prowadzeniu domu. Każda rączka symbolizuje inne zajęcie. Niegdyś robione przez panny, miały pokazywać zaradność kandydatki na żonę.

Uczestnicy oprócz nabycia praktycznych umiejętności dostali również inspirację na dodatkowe źródło dochodu dla KGW.

 

Anna Olędzka
PZDR Wysokie Mazowieckie

 

Przejdź do treści