Tradycje kulinarne….

kwi 6, 2022

Specjalistki Sekcji Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, w zadaniach statutowych, oprócz wielu tematów doradczych, realizują również pokazy na wybrane tematy.

Zainteresowanie tematyką żywienia rodziny nigdy nie słabnie wśród kobiet wiejskich. Szczególne powodzenie mają pokazy, ponieważ uczestnicy na bieżąco mogą przygotować ciekawe potrawy na bazie sprawdzonych receptur przekazywanych przez prowadzącą pokaz.

W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców Konarzyc i okolicznych wsi został zorganizowany pokaz n.. „Tradycje Kulinarne”. Miejsce na spotkanie i przygotowanie potraw udostępniła właścicielka Zajazdu Herbu Wielbut . W pokazie uczestniczyły członkinie KGW w Konarzycach. Część praktyczną poprzedziła pogadanka dotycząca zasad zdrowego odżywiania się, którą  przeprowadziła p. Joanna Czarkowska koordynator sekcji WGDiA w PODR Szepietowo. Następnie praktycznie wykonano m.in. tradycyjne podlaskie potrawy, takie jak babka i kiszka ziemniaczana czy pączki. Menu uzupełniła rozgrzewająca zupa z mielonym mięsem i różnorodnością warzyw np. fasola biała, fasola czerwona, papryka i zielenina. Oczywiście nie zabrakło też słodkiej części, czyli tradycyjnych ciast oraz delikatnego deseru przygotowanego z twarożku, galaretek i owoców.

Ponadto uczestnicy mogli się dowiedzieć od p. Joanny Czarkowskiej jak zadbać o urodę stołu i nauczyć techniki składania serwetek. Nie tylko panie ale i panowie chętnie uczyli się ozdobnie składać serwetki, a było kilka różnych wzorów: czapka biskupa, wierzchołek podwójny, dżonka, łabędź, lilijka oraz wachlarz podparty.

Spotkanie zakończyła wspólna degustacja przygotowanych potraw przy kolorowo udekorowanym stole.

 

   Elżbieta Grunwald

Skip to content